Logo - WIOS Kielce 
WIOS Kielce 
Raporty 
PIOS w Internecie 
Strony pracownikow 
Strona glowna
Ocena stanu czystości powietrza województwa kieleckiego w 1997 roku
 
Stan zanieczyszczenia powietrza
Sezonowa zmienność stężeń głównych zanieczyszczeń powietrza w ciągu roku

   Stężenia głównych zanieczyszczeń powietrza charakteryzują się wyraźną zmiennością w ciągu roku, związaną z panującymi w naszym kraju warunkami klimatycznymi. 

   W okresie zimowym, zwłaszcza w najchłodniejszych miesiącach roku następuje bardzo wyraźny wzrost stężeń dwutlenku siarki i pyłu oznaczanego reflektometrycznie. Wtedy też rejestruje się najwięcej przypadków maksymalnych stężeń zanieczyszczeń, a niekiedy i przekroczeń dopuszczalnych stężeń 24-godzinnych. 

   W roku 1997 przeciętne stężenia SO2 uzyskane z uśrednienia wyników pomiarów ze wszystkich stanowisk były w zimnym półroczu ponad 5-krotnie wyższe niż w ciepłym, a pyłu (z pomiarów reflektometrycznych) prawie 3 razy wyższe niż w sezonie letnim. Tak znaczne zwiększenie wielkości stężeń w sezonie grzewczym w rejonach miejskich (skąd pochodzą pomiary) świadczy o pilnej potrzebie wzmożenia podejmowanych już działań na rzecz ograniczenia emisji z procesów spalania paliw, szczególnie z uciążliwych źródeł sektora komunalno-bytowego. 

   Stężenia dwutlenku azotu wykazują mniejsze zróżnicowanie w okresie roku. Wynika stąd, że na emisję NO2 związaną ze spalaniem paliw dla celów grzewczych nakłada się znaczący udział innych źródeł. Należą do nich źródła mobilne. 


  Tabela 11  
Średnie stężenia sezonowe dwutlenku siarki, pyłu zawieszonego oraz dwutlenku azotu w 1997 r


Zależności w zakresie występującej zmienności sezonowej stężeń uwidaczniają dane zestawione w tabeli 

[Cofnij]     [Spis tresci]     [Dalej]