2.3. PODSYSTEM MONITORINGU JAKOŚCI WÓD PODZIEMNYCH

    Obowiązek badań i oceny stanu wód podziemnych w ramach PMŚ wynika z art. 155a ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2001 roku - Prawo wodne (Dz. U. Nr 115, poz. 1229 z późn. zm.), przy czym zgodnie z ust. 5 tego artykułu badania i ocena stanu wód podziemnych w zakresie elementów fizykochemicznych i ilościowych należą do zadań państwowej służby hydrogeologicznej.
    Ponadto wody podziemne podlegają ocenie ze względu na poziom azotanów według rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie kryteriów wyznaczania wód wrażliwych na zanieczyszczenie związkami azotu ze źródeł rolniczych (Dz. U. Nr 241, poz. 2093).
    Celem funkcjonowania podsystemu monitoringu jakości wód podziemnych jest dostarczanie danych o jakości zasobów tych wód dla potrzeb związanych z identyfikowaniem i eliminowaniem lub ograniczaniem zagrożeń w ramach programów działań ochronnych ukierunkowanych na osiągnięcie dobrego stanu chemicznego wód.

    W roku 2006 w ramach podsystemu monitoringu jakości śródlądowych wód podziemnych będą realizowane dwa zadania:
    - dostosowanie krajowej sieci pomiarowej do wymagań RDW,
    - badania i ocena jakości wód podziemnych, jako kontynuacja zadania wykonywana wg dotychczasowego programu z pewnymi modyfikacjami.

Zadanie: Dostosowanie krajowej sieci pomiarowej do wymagań RDW


    Wdrażając wymagania Ramowej Dyrektywy Wodnej zmieniony został przedmiot monitoringu z dotychczasowych różnych poziomów użytkowych wód podziemnych na wyznaczone jednolite części wód podziemnych.
    Proces dostosowywania będzie polegał na weryfikacji dotychczasowych punktów monitoringowych, włączaniu nowych punktów przy maksymalnym wykorzystaniu istniejących otworów hydrogeologicznych (w tym ujęć wody pitnej i wybranych punktów z sieci regionalnych). Zakłada się, że sieć pomiarowa w 2006 będzie liczyła około 600 punktów w skali kraju.

Zadanie: Badania i ocena jakości wód podziemnych

    W 2006 roku badania będą prowadzone, w odniesieniu do jednolitych części wód podziemnych, w oparciu o krajową sieć pomiarową przez Państwowy Instytut Geologiczny przy koordynacji Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
    Próby wód podziemnych zarówno z dotychczasowych punktów monitoringowych jak i nowo włączonych będą pobrane, tak jak do tej pory, 1 raz w roku. Zakres analiz fizyczno-chemicznych będzie obejmował 30 wskaźników: arsen, amoniak, azotany, azotyny, bor, bar, chlorki, chrom, cynk, fluorki, fosforany, glin, kadm, magnez, mangan, miedź, nikiel, ołów, potas, siarczany, sód, wapń, wodorowęglany, węgiel organiczny, żelazo, tlen rozpuszczony, AOX, odczyn, temperatura, przewodność elektryczna.
    W uzasadnionych przypadkach mogą być wykonywane przez wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska uzupełniające badania wód podziemnych określone wojewódzkimi programami monitoringu środowiska. Ponadto WIOŚ jest zobowiązany do prowadzenia badań wód podziemnych w obszarach narażonych na zanieczyszczenia pochodzenia rolniczego.
    Według informacji RZGW na terenie województwa świętokrzyskiego nie występują wody wrażliwe na zanieczyszczenie związkami azotu ze źródeł rolniczych oraz obszary szczególnie narażone, z których odpływ azotu ze źródeł rolniczych do tych wód należy ograniczyć, zatem w 2006 roku Wojewódzki Inspektorat ochrony Środowiska w Kielcach nie planuje badań monitoringowych wód podziemnych.
    Ocena stanu chemicznego wód podziemnych w 2006 roku będzie dokonana w oparciu o wyniki z sieci krajowej monitoringu zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska stanowiącym wykonanie delegacji zawartej w art. 38a ust. 1 ustawy - Prawo Wodne - w sprawie kryteriów i sposobu oceny stanu wód podziemnych (projekt).
    Uzyskane, w ramach monitoringu krajowego, wyniki i sprawozdania z badań wód podziemnych w województwie świętokrzyskim będą wykorzystywane do opracowywania przez WIOŚ rocznych ocen, raportów, komunikatów.
    Wyniki badań monitoringowych realizowanych w ramach sieci krajowej będą wykorzystane również na potrzeby wypełnienia obowiązków sprawozdawczych wobec Komisji Europejskiej w roku 2007 i 2008 wynikających z Ramowej Dyrektywy Wodnej i Dyrektywy Rady 91/676/EWG z dnia 12 grudnia 1991 r. dotyczącej ochrony wód przed zanieczyszczeniami powodowanymi przez azotany pochodzenia rolniczego.

Udostępnianie i rozpowszechnianie wyników badań i ocen jakości wód podziemnych

    Udostępnianie i rozpowszechnianie wyników badań i ocen jakości wód podziemnych realizowanych w monitoringu następować będzie poprzez prezentację na stronie internetowej WIOŚ, w zakresie wynikającym z:
- art. 30 ust.1 pkt. 10 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 62, poz. 627 z późn. zm.)),
- § 2 i 10 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 1 października 2002 r. w sprawie sposobu udostępniania informacji o środowisku (Dz. U. Nr 176, poz. 1453),

    Zgodnie z § 10 cyt. rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie sposobu udostępniania informacji o środowisku, minimalny zakres udostępnianych informacji dotyczących wyników pomiarów jakości wód podziemnych obejmuje:
    - program pomiarowy jakości wód podziemnych zawierający wykaz badanych wskaźników i substancji, częstotliwość badań oraz lokalizację punktów pomiarowych,
    - wyniki pomiarów i substancji, które zadecydowały o jakości wód podziemnych w poszczególnych punktach pomiarowych,
    - wyniki ogólnej klasyfikacji jakości wód podziemnych przeprowadzonej w poprzednim roku.

     spis treści