2.5. PODSYSTEM MONITORINGU HAŁASU

    W roku 2006 w ramach podsystemu monitoringu hałasu realizowane będzie zadanie pomiarów hałasu w środowisku oraz ocena klimatu akustycznego, z uwzględnieniem zmian stanu prawnego związanych m.in. z transpozycją dyrektywy 2002/49/WE w sprawie oceny i zarządzania hałasem w środowisku.
    Wykonywane będą pomiary, pozyskiwane i analizowane dane niezbędne do realizacji kolejnego zadania PMŚ, jakim jest ocena i obserwacja zmian stanu akustycznego środowiska, wynikające z art. 26 i 117 ustawy - Prawo ochrony środowiska.

    Kryteria oceny, zróżnicowane w zależności od rodzaju terenu, rodzaju obiektu lub działalności będącej źródłem hałasu oraz w zależności od pory dnia lub nocy są określone:

    - rozporządzeniem MŚ z dnia 29 lipca 2004 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz.U. Nr 178, poz. 1841) - do czasu wydania nowego rozporządzenia na podstawie art. 113 znowelizowanej ustawy - Prawo ochrony środowiska;
    - rozporządzeniem MŚ z dnia 9 stycznia 2002 r. w sprawie wartości progowych poziomów hałasu (Dz.U. Nr 8, poz. 81) do czasu wydania nowego rozporządzenia na podstawie art. 118 znowelizowanej ustawy - Prawo ochrony środowiska.

    Celem funkcjonowania podsystemu jest zapewnienie informacji dla potrzeb ochrony przed hałasem realizowanej poprzez instrumenty planowania przestrzennego oraz instrumenty ochrony środowiska takie jak pozwolenia, programy ochrony środowiska, w tym programy ochrony przed hałasem oraz rozwiązania techniczne ukierunkowane na źródła lub minimalizujące oddziaływanie, np. ekrany akustyczne. Pomiary oraz oceny mają na celu umożliwienie wyznaczenia obszarów o ponadnormatywnym poziomie hałasu, na których należy skoncentrować działania naprawcze.


Zadanie: Pomiary hałasu w środowisku oraz ocena klimatu akustycznego

    Zadanie dotyczy pomiarów hałasu emitowanego przez różne źródła: przemysłowe oraz komunikacyjne, w tym drogi, linie kolejowe, tramwajowe i lotniska.
    Badania obejmują wyznaczanie równoważnego poziomu hałasu i określanie warunków poza akustycznych niezbędnych do interpretacji wyników i oceny klimatu akustycznego.

    Zgodnie z ustawą - Prawo ochrony środowiska podstawowym poziomem oceny klimatu akustycznego jest powiat. Starosta, odpowiedzialny za dokonywanie ocen w formie map akustycznych opracowywanych i aktualizowanych w cyklach 5 letnich (począwszy od roku 2007), wykonuje w tym celu pomiary i pozyskuje wyniki badań od innych jednostek.

    Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska został ustawowo zobowiązany do dokonywania oceny stanu akustycznego środowiska na terenach nie objętych obowiązkiem opracowywania map akustycznych. Jednocześnie, stosownie do ogólnych kompetencji wynikających z ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska, wykonywane będą oceny klimatu akustycznego w skali województwa.

    Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w wojewódzkim programie monitoringu środowiska powinien uwzględniać zakres badań własnych a także zakres wykorzystania badań prowadzonych przez inne jednostki z mocy prawa wykonujące pomiary hałasu (art. 147; 149, 175 i 177 ustawy - P.o.ś.), niezbędny do wykonywania ocen klimatu akustycznego w województwie, biorąc pod uwagę:

    - obszary priorytetowe wskazane w ustawie - Prawo ochrony środowiska,
    - sieć i natężenie ruchu drogowego i kolejowego,
    - źródła przemysłowe - w powiązaniu z planem ich kontroli.

    Kierując się potrzebą dostarczenia wyczerpujących informacji o stanie akustycznym środowiska Inspekcja Ochrony Środowiska na poziomie WIOŚ jest zobowiązana do:

    - prowadzenia wojewódzkiego rejestru o stanie akustycznym środowiska (art. 120a ustawy P.o.ś.),
    - sukcesywnego gromadzenia map akustycznych i programów (art. 120 ustawy P.o.ś.),
    - przekazywania zawartości wojewódzkiego rejestru do GIOŚ (art. 120a ustawy P.o.ś.).


Program badań własnych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Kielcach na rok 2006:

    W roku 2006 Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Kielcach planuje badania własne hałasu komunikacyjnego na terenie miasta Skarżysko-Kamienna. Wykaz planowanych punktów pomiarowych przedstawia tabela poniżej:

    Przewiduje się również badania źródeł przemysłowych w zakresie wpływu na klimat akustyczny w środowisku - wykonywane w powiązaniu z kontrolą obiektów sprawowaną przez pion inspekcyjny WIOŚ, w terminie według planu kontroli Wydziału Inspekcji.
    Badania stanowić będą kontynuację nadzoru WIOŚ w zakresie przestrzegania dopuszczalnego poziomu hałasu w środowisku przed podmioty prowadzące działalność związaną z wytwarzaniem hałasu przenikającego do środowiska, w tym działalność produkcyjną, usługową.
    Wyniki pomiarów wykorzystane będą także do oceny hałasu występującego w środowisku w skali województwa.
Zakres wykorzystania do ocen klimatu akustycznego w województwie badań prowadzonych przez inne jednostki zobowiązane do pomiarów z mocy prawa (art. 147, 149, 175 i 177 ustawy - P.o.ś.) obejmuje:

1. pomiary hałasu wykonane w związku z eksploatacją dróg i linii kolejowych, które ze względu na szczególne znaczenie dla systematycznej obserwacji zmian stanu środowiska zarządzający drogami i liniami kolejowymi obowiązani są przekazywać właściwym organom ochrony środowiska,
2. pomiary wykonane w związku z eksploatacją instalacji i urządzeń, które prowadzący instalację lub użytkownicy urządzeń mają obowiązek przekazywać właściwym organom ochrony środowiska.


Udostępnianie i rozpowszechnianie wyników badań i ocen dotyczących ochrony przed hałasem

    Udostępnianie przez WIOŚ i rozpowszechnianie wyników badań i ocen dotyczących ochrony przed hałasem następować będzie poprzez zamieszczanie w opracowywanych i wydawanych, w ramach serii Biblioteka Monitoringu Środowiska, raportach, informacjach o stanie środowiska w województwie świętokrzyskim oraz poprzez prezentowanie w sieci Internet. Wydanie raportu o stanie środowiska w województwie planowane jest w 2006 roku.


     spis treści