2.6. PODSYSTEM MONITORINGU PÓL ELEKTROMAGNETYCZNYCH

    Ustawą z dnia 27 kwietnia 2001r. - Prawo ochrony środowiska zostały wdrożone nowe regulacje dotyczące pól elektromagnetycznych (PEM), które ustawa definiuje jako pola elektryczne, magnetyczne oraz elektromagnetyczne o częstotliwościach od 0Hz do 300GHz (zakres promieniowania niejonizującego).
    Ochrona przed polami elekromagnetycznymi polega na zapewnieniu jak najlepszego stanu środowiska poprzez utrzymanie poziomów pól elektromagnetycznych poniżej dopuszczalnych, co najmniej na tych poziomach lub zmniejszaniu poziomów pól elektromagnetycznych co najmniej do dopuszczalnych, gdy nie są one dotrzymane.

    Dopuszczalne poziomy pól elektromagnetycznych w środowisku określone zostały w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 30 października 2003r. w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku oraz sposobów sprawdzania dotrzymania tych poziomów (Dz. U. Nr 192, poz. 1883) wydanym w oparciu o art. 122 ust. 1 ustawy - Prawo ochrony środowiska.


Zadanie: Badania i ocena poziomu pól elektromagnetycznych (PEM) występujących na terenach zurbanizowanych

    Wojewódzki inspektor ochrony środowiska został ustawowo zobowiązany (art. 123 ust. 2 ustawy - P.o.ś.) do wykonywania, w ramach PMŚ, zadań związanych z okresowymi badaniami kontrolnymi poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku. Pomiary te mają być wykonywane dla dwóch rodzajów terenów, którymi są:

- tereny przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową
- miejsca dostępne dla ludności.

    Realizacja zadań nastąpi poprzez pomiar, odpowiadających poszczególnym zakresom częstotliwości, parametrów fizycznych, wykonany zgodnie z wymogami określającymi sposób sprawdzania dotrzymywania dopuszczalnych poziomów zawartymi w cyt. rozporządzeniu Ministra Środowiska:

- pomiary składowej elektrycznej [V/m],
- pomiary składowej magnetycznej [A/m],
- pomiary gęstości mocy [W/m2]

    Pomiary gęstości mocy dotyczą urządzeń wytwarzających pola elektromagnetyczne w zakresie częstotliwości powyżej 300MHz do 300GHz.


    W roku 2005 Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Kielcach rozpoczął wykonywanie pomiarów poziomów pól elektromagnetycznych w miejscach dostępnych dla ludności usytuowanych na terenie miasta.

    W roku 2006 pomiary pól elektromagnetycznych będą sukcesywnie rozwijane w ramach wojewódzkiego programu monitoringu i wykonywane będą zwłaszcza w sytuacji, gdy na podstawie uprzednio wykonanych pomiarów (przez użytkowników urządzeń emitujących pola elektromagnetyczne) stwierdzane było występowanie promieniowania o poziomach zbliżonych do poziomów dopuszczalnych.
     Zakłada się, że w 2006 roku zostanie przeprowadzony cykl badawczy pól elektromagnetycznych, obejmujący otoczenie 10 stacji bazowych telefonii komórkowej oraz 3 nadajników radiowych i telewizyjnych zlokalizowanych na terenie województwa
w miejscach dostępnych dla ludności (tabele: 12 i 13).

    Pomierzone wartości parametrów fizycznych charakteryzujących poziomy pól elektromagnetycznych w środowisku odnoszone będą do obowiązujących wartości dopuszczalnych zawartych w tabeli 2 załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 30 października 2003 roku w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku oraz sposobów sprawdzania dotrzymania tych poziomów (Dz. U. Nr 192, poz. 1883).

    Wykonując zadanie wynikające z art. 124 prowadzony będzie (obowiązek WIOŚ), aktualizowany corocznie, rejestr zawierający informacje o terenach, na których stwierdzono przekroczenie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku, z wyszczególnieniem przekroczeń dotyczących:

1/ terenów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową,
2/ miejsc dostępnych dla ludności.

    Raz w roku wyniki prowadzonych pomiarów oraz oceny będą przekazywane do krajowej bazy danych obsługiwanej przez GIOŚ.


Udostępnianie i rozpowszechnianie wyników badań i ocen dotyczących ochrony przed polami elektromagnetycznymi

    Upowszechnienie wyników pomiarów wykonywanych dla ochrony środowiska przed polami elektromagnetycznymi następować będzie poprzez internet na stronie www WIOŚ, przy czym dostosowanie prezentacji do zakresu określonego rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 1.10.2002 r. w sprawie sposobu udostępniania informacji o środowisku (Dz. U. z 2002 r. Nr 176, poz. 1453), zgodnie z zawartymi w nim zapisami, nastąpi w terminie określonym w cyt. rozporządzeniu. Minimalny zakres udostępnianych za pośrednictwem publicznych sieci telekomunikacyjnych informacji (obowiązujący od 1.04.2006 r.) obejmować będzie:

1) wyniki kontrolnych pomiarów pól elektromagnetycznych w środowisku;
2) wykaz terenów, na których stwierdzono przekroczenie dopuszczalnych poziomów pól
elektromagnetycznych w środowisku.

    Wyniki badań i ocen stanu środowiska w zakresie dotyczącym ochrony przed promieniowaniem elektromagnetycznym uwzględniane będą również w opracowywanych przez WIOŚ raportach, informacjach o stanie środowiska w województwie świętokrzyskim publikowanych w ramach serii wydawniczej Biblioteka Monitoringu Środowiska.

    Wyniki pomiarów i ocen WIOŚ wykorzystywane będą przez GIOŚ do tematycznych publikacji wydawanych dla kraju, jak przewiduje program PMŚ, w Bibliotece Monitoringu Środowiska co 4 lata.


     spis treści