3.2. PODSYSTEM EMISJI DO WÓD

    W podsystemie emisji do wód zadania będą realizowane podobnie jak w latach 2003 - 2005 na dwóch poziomach: krajowym oraz wojewódzkim.
    Celem zadania jest dokumentowanie rodzaju i ilości zanieczyszczeń wprowadzanych do wód, niezbędnych do:
ˇ identyfikacji głównych źródeł zanieczyszczeń,
ˇ opracowania projektu nowych sieci monitoringu diagnostycznego i operacyjnego,
ˇ modyfikacji programów monitoringu stosownie do stanu presji na obszarze zlewni,
ˇ śledzenia zmian w obciążeniu dorzeczy ładunkami zanieczyszczeń odprowadzanych do wód,
ˇ wspomagania prac dotyczących strategii i programów redukcji emisji.


Zadanie: Pozyskiwanie informacji o źródłach i ładunkach substancji odprowadzanych do wód lub do ziemi oraz o poborach wód.

    Na poziomie wojewódzkim podsystem emisji zanieczyszczeń do wód może być zasilany danymi gromadzonymi przez WIOŚ, między innymi w ramach działalności kontrolnej. Do gromadzenia danych wykorzystane będą także informacje pochodzące od prowadzących instalacje, którzy są zobowiązani do prowadzenia pomiarów wielkości emisji i przekazywania ich wyników do WIOŚ, oraz wojewódzkie bazy informacji o korzystaniu ze środowiska, tworzone na podstawie ewidencji, prowadzonej przez podmioty korzystające ze środowiska, w zakresie ilości i jakości pobranej wody powierzchniowej i podziemnej, oraz ilości, stanu i składu ścieków wprowadzanych do wód lub do ziemi.

    Zarówno na poziomie kraju, jak i na poziomie województw, do celów związanych z ogólną analizą trendów, w dalszym ciągu będą wykorzystane zagregowane dane o emisjach do wód pochodzące z systemu statystyki publicznej.



     spis treści