Logo - WIOS Kielce
WIOS Kielce
Raporty
PIOS w Internecie
Strony pracownikow
Strona glowna
Woda w województwie świętokrzyskim

Zasoby wodne województwa: wody podziemne

Uwzględniając zarówno zasięg występowania, zasobność utworów wodonośnych i jakość wód podziemnych, jak też istniejące zagrożenia i podatność wód na zanieczyszczenia wyznaczono Główne Zbiorniki Wód Podziemnych (GZWP) na terenie Polski. W granicach województwa świętokrzyskiego znajduje się w całości lub w części 16 głównych zbiorników wód podziemnych wymagających szczególnej ochrony . Łączna ich powierzchnia wynosi 4 510 km2, a ich zasoby dyspozycyjne szacuje się na 29 780 m3/h (A. Kleczkowski red.1990 r.). 


Wykaz GZWP znajdujących sie w granicach woj. świętokrzyskiego 
[Tabela]


Inne użytkowe poziomy wodonośne na terenie województwa rozciągają się na powierzchni 3 222 km2. Pozostały obszar województwa o powierzchni 3 940 km2 (głównie południowo - wschodnia część) jest praktycznie bezwodny, a występujące tu lokalne zbiorniki czwartorzędowe posiadają niewielkie zasoby wody.

Na obszarze Niecki Nidziańskiej w rejonie Buska-Zdroju i Solca-Zdroju występują wody mineralne o właściwościach leczniczych. Są to wody siarkowodorowe, siarczanowe i chlorkowe zawierające podwyższone zawartości H2S i SO42-, a ich występowanie związane jest z utworami gipsów trzeciorzędowych mioceńskich.

Powierzchnia:
 - GZWP ................................................ 4 510 km2
 - użytkowe poziomy wodonośne .............. 3 222 km2
 - tereny niewodonośne ............................ 3 940 km2

Wody podziemne stanowiły podstawowe źródło zaopatrzenia w wodę ludności i gospodarki w województwie kieleckim. Ich pobór wynosił ponad 62,0 % ogólnej ilości wody pobieranej.

Pobor wody podziemnej w 1998 roku ( na podst. oplat)
Rysunek. Pobór wody podziemnej w 1998 roku (na podstawie opłat)

W województwie świętokrzyskim nastąpiła zmiana w strukturze zużycia wody, poprzez znaczny wzrost udziału wód powierzchniowych w stosunku do ogólnego zużycia. Głownym biorcą wody powierzchniowej jest przemysł energetyczny. Pobór wody podziemnej dla potrzeb gospodarki komunalnej stanowi około 50 mln m3/rok.


Pobór wody podziemnej w województwie świętokrzyskim 
w roku 1998 (na podstawie opłat)
[Tabela]

[...Cofnij]  [Spis treści]   [Dalej...]