Logo - WIOS Kielce
WIOS Kielce
Raporty
PIOS w Internecie
Strony pracownikow
Strona glowna
Woda w województwie świętokrzyskim

Główne źródła emisji zanieczyszczeń do wód: charakterystyka

Głównym czynnikiem stanowiącym zagrożenie dla czystości wód podziemnych i powierzchniowych jest działalność człowieka. Wody podziemne mimo pewnych niekorzystnych zjawisk są mniej narażone na zanieczyszczenia. O wiele bardziej na zanieczyszczenia narażone są wody powierzchniowe. Głównymi źródłami zanieczyszczeń wód powierzchniowych są ścieki komunalne, przemysłowe oraz zanieczyszczenia obszarowe głównie z rolnictwa i terenów przemysłowych.

Ścieki komunalne powstają w wyniku działalności bytowo-gospodarczej człowieka. Odprowadzane w sposób zorganizowany bądź niezorganizowany, w miejsca przypadkowe i bez oczyszczania powodują zanieczyszczenie wód.

Poważne zagrożenie dla czystości wód powierzchniowych stanowią zwłaszcza ścieki odprowadzane z budynków mieszkalnych w miejscowościach zwodociągowanych, a nie posiadających sieci kanalizacyjnej i oczyszczalni ścieków. Nie wszystkie ścieki dowożone do oczyszczalni są dokładnie rejestrowane, a pewna ich ilość zamiast trafiać na oczyszczalnie wylewana jest w miejsca przypadkowe. Poza tym część ścieków może poprzez nieszczelności szamb wydostawać się do rowów przydrożnych lub przesiąkać do wód gruntowych i dalej spływać do rzek. Stopień zwodociągowania i skanalizowania wsi w woj. świętokrzyskim przedstawiono na rys. 36 i 37.


Stopień zwodociągowania wsi w województwie świętokrzyskim 
[1000x1100 - 78kB]

Stopień skanalizowania wsi w województwie świętokrzyskim 
[!000x1150 - 73kB]


Głównymi zanieczyszczeniami zawartymi w ściekach komunalnych są substancje organiczne wyrażane wskaźnikiem BZT5 oraz związki azotu i fosforu zwane biogenami.

Zmniejszenie ich ujemnego wpływu na wody powierzchniowe może nastąpić w wyniku intensyfikacji działań inwestycyjnych mających na celu budowę oczyszczalni ścieków wraz z kanalizacją oraz modernizację istniejących oczyszczalni pod kątem możliwości redukcji związków biogennych. Realizacja tych zadań leży w gestii samorządów lokalnych i jest szczególnie istotna w miejscowościach o zwartej zabudowie oraz posiadających wodociągi.


[...Cofnij]  [Spis treści]   [Dalej...]