Logo - WIOS Kielce
WIOS Kielce
Raporty
PIOS w Internecie
Strony pracownikow
Strona glowna
Woda w województwie świętokrzyskim : Monitoring rzek

Wyniki oceny rzek pod względem fizyko-chemicznym

Na podstawie wyników klasyfikacji odcinkowej 16-tu rzek województwa stwierdzono, że żadna z badanych rzek nie spełniała wymogów I klasy czystości. Kryteriom II klasy odpowiadało 14,9 % badanych odcinków, III klasy - 43,3 %, a pozostałe 41,8 % nie odpowiadało normatywom żadnej z klas czystości.

Wody nadmiernie zanieczyszczone na całej długości prowadziły rzeki: Nida i Nidzica, w III klasie - Czarna Maleniecka, Lubrzanka i Łagowica, w II klasie - Czarna Staszowska. Pozostałe rzeki cechowała odcinkowa zmienność stanu czystości wód, od klasy II do non.

W grupie wskaźników decydujących o stopniu zanieczyszczenia rzek dominowały azotyny, rzadziej fosfor ogólny i fosforany oraz zawiesina. Stężenia wskaźników zasolenia (chlorki, siarczany, substancje rozpuszczone ) w większości badanych rzek nie przekraczały II klasy czystości. Podobnie w normie utrzymywały się wskaźniki zanieczyszczeń specyficznych, jedynie mangan sporadycznie przekraczał dopuszczalne wartości.

Wszystkie pozostałe badane wskaźniki z ogólnej liczby 50-ciu wykonywanych oznaczeń w niewielkim procencie prób odbiegały od norm ustanowionych dla wód odpowiadających I klasie czystości.


Klasyfikacja fizyko-chemiczna rzek woj. świętokrzyskiego 
[1080x1210 - 56kB]

[...Cofnij]  [Spis treści]   [Dalej...]