Logo - WIOS Kielce
WIOS Kielce
Raporty
PIOS w Internecie
Strony pracownikow
Strona glowna
Woda w województwie świętokrzyskim : Wody podziemne

Zagrożenia zanieczyszczeniem wód podziemnych na podstawie monitoringu lokalnego

Sieć monitoringu lokalnego na terenie województwa świętokrzyskiego obejmuje kilkadziesiąt obiektów. Aktualnie monitoringiem lokalnym jakości wód podziemnych objętych jest m. in. 12 składowisk odpadów komunalnych i 6 przemysłowych, 10 stacji paliw (w tym 3 nowe stacje), 17 terenów przemysłowych z bazami transportowymi i zakładowymi stacjami paliw, gdzie prowadzona jest rekultywacja zanieczyszczonych gruntów i wód podziemnych. 

Wyniki badań monitoringu lokalnego wokół składowisk odpadów wybudowanych w niektórych przypadkach bez stosownych uszczelnień i zabezpieczeń, bez drenażu wód odciekowych z wysypiska a w niektórych przypadkach, tam gdzie wykonano takie zabezpieczenia, wykazują zmiany chemizmu i pogarszanie się jakości wód podziemnych, związane z działalnością tych składowisk. W oparciu o wyniki tych badań wydawane są stosowne decyzje zobowiązujące użytkowników składowisk do podjęcia stosownych działań dla ograniczenia ujemnego wpływu. 

Badania wody w punktach monitoringu lokalnego w przypadku stacji paliw prowadzone są pod kątem możliwości zanieczyszczenia wód podziemnych produktami ropopochodnymi. Wyniki badań tego monitoringu w jednym przypadku stwierdziły pojawienie się produktów naftowych w obserwacjach za rok 1998 i dotyczyło to nowo wybudowanej stacji, posiadającej stosowne zabezpieczenia. Właściciel stacji paliw został więc zobowiązany do likwidacji zanieczyszczenia i dalszego monitorowania obiektu.

Monitoring lokalny prowadzony na terenach przemysłowych pozwala na śledzenie postępu rekultywacji tych terenów. Wyniki tych badań pozwalają stwierdzić, że wykonanie modernizacji tych obiektów, wykonanie stosownych zabezpieczeń oraz prowadzone prace związane z oczyszczaniem gruntów i wód podziemnych przynoszą efekty, jakość wód ulega poprawie. Jednak prace rekultywacyjne są długotrwałe i potrwają jeszcze kilka lat.

Konieczne jest więc kontynuowanie badań w ramach monitoringów lokalnych wód podziemnych, które będą ostrzegać o rozchodzącym się ewentualnym zanieczyszczeniu ze strony obiektu stwarzającego zagrożenie i pozwolą na szybkie podjęcie działań ochronnych, jak też będą kontrolować postęp prac związanych z likwidacją stwierdzonych już zanieczyszczeń.


[...Cofnij]  [Spis treści]