CZĘŚĆ I. WODY POWIERZCHNIOWE

Urszula Tkaczuk, Danuta Wojasiewicz

3. Monitoring wód powierzchniowych

3.1. Zakres badań

     W roku 2003 prowadzono badania monitoringowe na 31 rzekach województwa o łącznej długości 939,5 km.
     Sieć krajową monitoringu powierzchniowych wód płynących tworzyło 17 przekrojów pomiarowo-kontrolnych zlokalizowanych na rzekach: Kamienna, Szewnianka, Nida, Nidzica, Pilica, Czarna Włoszczowska i Wisła.
     Sieć regionalna obejmowała 67 punktów pomiarowych rozmieszczonych na pozostałych rzekach o znaczeniu regionalnym (tabela 4) oraz 15 punktów pomiarowych na 4 zbiornikach zaporowych.
     W minionym roku na wniosek jednostek samorządowych włączono do badań regionalnych na całej długości rzekę Zwleczę (dopływ Pilicy) oraz na ujściu - Oleśnicę i Bernatkę (dopływy Kamiennej).

     Badania stanu czystości rzek sieci krajowej prowadzone były zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Ochrony Środowiska określającymi zakres i częstotliwość oznaczeń i "Programem monitoringu jakości środowiska województwa świętokrzyskiego" - dla sieci regionalnej. Uzyskane wyniki przetworzono przy zastosowaniu programu komputerowego "JaWo" oceniając jakość rzek metodą stężeń charakterystycznych (metoda CUGW-u).
     Klasyfikacji wód dokonano w oparciu o przepisy stosowane przed wejściem w życie rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska z dnia 11 lutego 2004 r. w sprawie klasyfikacji dla prezentowania stanu wód powierzchniowych i podziemnych, sposobu prowadzenia monitoringu oraz sposobu interpretacji wyników i prezentacji stanu wód (Dz. U. Nr 32 poz. 284). Podstawą oceny była trzystopniowa klasyfikacja śródlądowych wód powierzchniowych wraz z normami dopuszczalnymi wskaźników zanieczyszczeń ustanowiona rozporządzeniem Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 5 listopada 1991 roku (Dz. U. Nr 116 poz. 503) określająca ich jakość w zależności od przeznaczenia.
     Klasyfikację wykonaną z wykorzystaniem metody stężeń charakterystycznych dla rzek badanych na całej długości, odniesioną do wskaźników fizyko-chemicznych, bakteriologicznych i wynikową klasyfikację ogólną, przedstawiono w tabeli 5 i tabeli 6 oraz graficznie na rys.1, rys.2 i rys.3. Ocena ta uwzględnia także wpływ dopływów rzek niższego rzędu oraz punktowych zrzutów zanieczyszczeń.
     W klasyfikacji odcinkowej rzek pominięto wyniki badań hydrobiologicznych, gdyż analizy te wykonywano w wybranych punktach kontrolnych i z różną częstotliwością.
     W przypadku rzek badanych tylko na ujściu ograniczono się do oceny w punkcie pomiarowo-kontrolnym (tabela 6). Podobnie oceniono Wisłę i Pilicę, które klasyfikowane są centralnie, z wykorzystaniem wyników badań wykonywanych w granicach województwa świętokrzyskiego.

  << poprzednia strona <<                  spis treści               >> następna strona >>