CZĘŚĆ II. WODY PODZIEMNE

Jan Prażak, Urszula Tkaczuk

2.    Monitoring wód powierzchniowych

2.1. Zakres badań

     Badania monitoringowe w 2003 r. wykonano zgodnie z Programem regionalnego monitoringu jakości zwykłych wód podziemnych w województwie świętokrzyskim, opracowanym przez PIG Oddział Świętokrzyski w Kielcach (J. Prażak, G. Kowalczewska, W. Paciura), który został uzgodniony z Wydziałem Środowiska i Rolnictwa Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach oraz z Zakładem Hydrogeologii i Geologii Inżynierskiej PIG w Warszawie.
     Wykonawcą całości prac był Państwowy Instytut Geologiczny. Badania terenowe i opróbowanie punktów wykonał Oddział Świętokrzyski PIG w Kielcach, a analizy chemiczne pobranych próbek wody Centralne Laboratorium Chemiczne PIG w Warszawie. Prace zlecone przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Kielcach zostały dofinansowane w 65,6% przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.
     Ustalona w 1999 r. sieć punktów regionalnego monitoringu jakości zwykłych wód podziemnych w województwie świętokrzyskim obejmuje: 7 studni kopanych, 1 ujęcie infiltracyjne, 2 źródła, 1 szyb kopalniany i 95 eksploatowanych studni głębinowych (tabela 26a, rys. 22). Ponadto na terenie województwa zlokalizowane są 24 punkty sieci krajowej (tabela 26b, rys. 22). W ubiegłych latach wyłączono z sieci ze względów technicznych punkty nr: 4 Nieświń, 6 Fałków, 7 Lipa, 8 Ruda Maleniecka, 17 Suchedniów-Stokowiec, 35 Jaworznia, 45 Nowa Słupia, 73 Mydłowiec i 106 Cudzynowice. Ponadto dla zmniejszenia kosztów badań w końcu 2001 r. podjęto decyzję, że w dziesięciu wybranych punktach o stabilnym składzie chemicznym i jakości wody badania będą wykonywane wymiennie co dwa lata. W latach parzystych w punktach nr: 1, 17, 52, 55 i 77 (punkt nr 17 już w 2002 r. okazał się niesprawny technicznie), a w latach nieparzystych w punktach nr: 11, 25, 54, 71 i 86.
     Na rok 2003 zaplanowano wykonanie badań w 93 punktach sieci regionalnej. W trakcie prac okazało się, że pięć punktów było niesprawnych (nr: 13 Odrowążek, 47 Kunów, 48 Ostrowiec Św.-Romanów, 61 Czarnca, 63 Tokarnia). Badania monitoringowe wykonano we wszystkich pozostałych sprawnych 88 punktach. W sieci krajowej badania wykonano w 20 z 24 punktów (punkty nr: 331 Radoszki, 327 Sieradowice, 413 Miłków, 603 Suków były niesprawne technicznie - wyłączono je z sieci). W 2003 r. badaniami monitoringowymi jakości wód podziemnych sieci krajowej i regionalnej na terenie województwa świętokrzyskiego objęto łącznie 108 punktów.
     Próbki wody do badań monitoringowych z punktów sieci krajowej i regionalnej w województwie świętokrzyskim pobrano w okresie od 29 lipca do 3 września. Wodę pobierano do butelek (przygotowanych przez laboratorium) z utrwalaczem do próbek przeznaczonych do oznaczenia zawartości kationów.
     Badania terenowe objęły sprawdzenie, czy w ostatnim roku wokół punktów monitoringowych nie pojawiły się nowe obiekty mogące spowodować zanieczyszczenie wód podziemnych. Jednak obiektów takich, poza zarejestrowanymi w latach ubiegłych, nie stwierdzono. Wykonano polowe oznaczenia przewodności elektrycznej właściwej (PE), odczynu (pH) i temperatury oraz zawartości jonu amonowego (NH4+) i azotynów (NO2-) w pobranych próbkach wody. Ponadto tam, gdzie było to możliwe pomierzono głębokość występowania zwierciadła wody w studniach wierconych i kopanych stanowiących punkty sieci monitoringu.
     Badania laboratoryjne własności fizycznych i chemicznych pobranych próbek wody wykonało Centralne Laboratorium Chemiczne PIG w Warszawie.
     Wyniki analiz chemicznych próbek wody pobranych w punktach monitoringu wprowadzono do komputerowej bazy, zainstalowanej w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Kielcach i w Wydziale Środowiska i Rolnictwa Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego.


<< poprzednia strona <<                  spis treści               >> następna strona >>