CZĘŚĆ III. POWIETRZE

2.    Roczna ocena jakości powietrza

2.6. Ocena porównawcza do wyników klasyfikacji za 2002 r.

     W ocenie rocznej jakości powietrza za 2003r. sporządzonej według kryterium ochrony zdrowia, do klasy B tj. z przekroczeniami poziomu dopuszczalnego, zaliczone zostały trzy strefy: miasto Kielce, powiat kielecki i powiat staszowski. W klasyfikacji ogólnej (łącznej) jest to wynik korzystniejszy w porównaniu do oceny za 2002r., kiedy to 5 stref województwa świętokrzyskiego uzyskało, również ze względu na pył zawieszony, wynik klasyfikacji stanowiący o przekroczeniach dopuszczalnego poziomu. W roku 2003 nie wystąpiły, odnotowywane rok wcześniej, przekroczenia poziomu dopuszczalnego pyłu w strefach pow. jędrzejowskiego i opatowskiego.
     Podobnie, jak w ocenie za rok 2002, żadnej ze stref nie nadano w wyniku klasyfikacji statusu klasy C skutkującej opracowaniem POP.
     Oceniając jakość powietrza w 2003r. szczególnie wskazanym jest dokonanie analizy danych w porównaniu do roku poprzedniego w przypadkach, gdy wynikiem oceny jest klasa ogólna B stanowiąca o przekroczeniu poziomu dopuszczalnego. Strefom: miasto Kielce, pow. kielecki i pow. staszowski przyporządkowano ponownie klasę B, przy jednoczesnym nie zakwalifikowaniu żadnej strefy do klasy C (ponad poziom dopuszczalny powiększony o margines tolerancji obowiązujący w 2003 r.) pomimo, że wynikowa klasyfikacja w zakresie pyłu zawieszonego PM10 dla dwóch stref (Kielce i pow. kielecki) określona została jako B/C. Wskazano tym samym na potencjalne występowanie, na określonych obszarach, przekroczeń stężeń tego zanieczyszczenia ponad margines tolerancji.
     Wyniki badań z roku 2002 wykazywały podobne przekroczenia, stąd ocena w zakresie rozstrzygającym, czy wykazane zanieczyszczenie powietrza uzasadnia zakwalifikowanie wymienionych stref do POP (klasa C) powinna mieć miejsce po serii pomiarów wykonanych metodą referencyjną, planowanych na 2003 r., ale okazało się to nie możliwe, ponieważ takie pomiary pyłu w Kielcach, w rejonie największych przekroczeń (ul. Jagiellońska - WSSE) wdrożono dopiero pod koniec III kwartału ubiegłego roku, w związku z czym nie dysponuje się jeszcze kompletnymi danymi do oceny rocznej. Porównując wyniki uzyskane z pomiarów kontynuowanych tą samą metodą (m. reflektometryczna) do wartości kryterialnych, rezultat oceny, pod względem przekroczeń stężeń 24 godz., w obu latach jest niekorzystny.
     W powiecie kieleckim porównanie, do roku poprzedniego, wyników badań pyłu zawieszonego uzyskanych ze stacji pomiarowej w Chęcinach, również nie wykazuje poprawy jakości powietrza. Utrzymywanie się stanu zanieczyszczenia na poziomie dotychczas rejestrowanym, potwierdzonym wynikami dodatkowych pomiarów w strefie, planowanych na 2004 r., będzie nieodwracalnie obligowało do opracowania POP. Jest to tym bardziej niepokojące, że margines tolerancji jako najwyższy poziom kryterialny, który obowiązywać będzie przy kolejnej ocenie (za rok 2004) zostanie znacząco obniżony, aż do całkowitego jego zniesienia w 2005 roku.
     W powiecie staszowskim, liczba przekroczeń poziomu dopuszczalnego stężeń 24 godz. pyłu zawieszonego, określona na podstawie pomiarów z roku 2003 jest nieco większa w porównaniu do danych z roku 2002, lecz mimo to utrzymuje się jeszcze w granicach nie przekraczających marginesu tolerancji (po uwzględnieniu dozwolonej liczby przekroczeń) - klasa B.
     Niekorzystna ocena według kryterium ochrony roślin, wykazana w zakresie stężeń dwutlenku siarki na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego (wynikowa klasa A/C; ogólna klasa A), nie znajduje potwierdzenia w wynikach z lat poprzednich.
     Wyniki badań normowanych zanieczyszczeń powietrza wykonanych w latach 2002-2003 w odniesieniu do poziomu dopuszczalnego ze względu na ochronę zdrowia oraz ze względu na ochronę roślin zestawiono w tabeli 49 i tabeli 50.

      << poprzednia strona <<                  spis treści               >> następna strona >>