CZĘŚĆ I. WODY POWIERZCHNIOWE

3. Monitoring wód powierzchniowych
3.2. Stan czystości rzek

Zlewnia Nidy
Biała Nida

     Stanowi źródłowy odcinek Nidy i podobnie jak odbiornik wyższego rzędu powinna prowadzić wody odpowiadające I klasie czystości.
     W roku 2003 rzeka w klasyfikacji ogólnej utrzymywała się na poziomie ocen ubiegłorocznych prowadząc wody w III klasie czystości i na niewielkim odcinku od ujścia Łososiny do m. Żerniki - w II klasie. Decydujące znaczenie w tej klasyfikacji miały wskaźniki fizyko-chemiczne jak fosfor ogólny i azotyny. Pod względem bakteriologicznym rzeka, za wyjątkiem niewielkiego odcinka ujściowego o długości 0,2 km (III klasa), została zakwalifikowana do II klasy czystości wód.
     W ocenie hydrobiologicznej rzeka utrzymała I klasę czystości z uwagi na chlorofil "a" i II - indeks saprobowości.
     W toku kontroli jednostek korzystających gospodarczo ze środowiska stwierdzono nieprzestrzeganie warunków pozwolenia wodno-prawnego w zakresie dopuszczalnych ładunków zanieczyszczeń odprowadzanych do Białej Nidy przez gminną oczyszczalnię ścieków w Nagłowicach.
     W ujściowym przekroju pomiarowym Żerniki stężenia wskaźników zanieczyszczenia wód, jak BZT5, azotyny, fosfor ogólny nie przekraczają norm II klasy czystości wód, co widać na zamieszczonych wykresach z ostatnich pięciu lat.



<< poprzednia strona <<                  spis treści               >> następna strona >>