CZĘŚĆ I. WODY POWIERZCHNIOWE

3. Monitoring wód powierzchniowych
3.2. Stan czystości rzek

Klasyfikacja ogólna jakości wód rzecznych
     W klasyfikacji ogólnej rzek, która jest wypadkową oceny fizyko-chemicznej i bakteriologicznej, o wyniku końcowym może przesądzić nawet jeden z 50 badanych wskaźników zanieczyszczeń, jeśli jego stężenie przekroczy wartość dopuszczalną dla klasy wymaganej zgodnie z przeznaczeniem wód badanej rzeki.
     Podobnie jak w latach ubiegłych w roku 2003 żadna z rzek nie osiągnęła I klasy czystości wód, pomimo że większość badanych wskaźników nie przekraczała stężeń dopuszczalnych ustalonych dla tej klasy. Drugą klasę osiągnęły odcinkowo rzeki zaliczane do najczystszych w województwie jak: Czarna Maleniecka, Biała Nida i Lubrzanka. Stanowi to zaledwie 1,5 % długości badanych rzek. Do III klasy zakwalifikowało się 38,9 % odcinków rzek, w tym na całej długości rzeka Zwlecza.
     O blisko 3 % zmalała w stosunku do roku 2002 długość odcinków pozaklasowych badanych rzek. Nadal jednak 59,6 % wód nie odpowiadało normatywom żadnej z klas czystości. Poza klasą na całej długości znalazły się rzeki: Łagowica, Maskalis, Nida, Nidzica, Pokrzywianka i Psarka. Decydujące znaczenie w klasyfikacji ogólnej jakości wód rzecznych miały wskaźniki fizyko-chemiczne z grupy biogenów (związki azotu i fosforu) oraz miano Coli.

<< poprzednia strona <<                  spis treści               >> następna strona >>