Logo - WIOS Kielce
WIOS Kielce
Raporty 
PIOS w Internecie
Strony pracownikow 
Strona glowna
 
Ocena wpływu powodzi w lipcu 1997 roku na jakość wód podziemnych w województwie kieleckim.
      
    3. Ocena wyników badań.

Wyniki badań jakości wód podziemnych wykonanych w 1997 r porównano z dotychczasowymi wynikami uzyskanymi z badań monitoringowych, prowadzonych od 1992 r. Dotyczy to oczywiście tylko tych 5 ujęć, które już wcześniej stanowiły punkty monitoringowe. W przypadku pozostałych 2 punktów (128 i 129) ocena zmian jakości wody jest ograniczona tylko do badań wykonanych w 1997 roku. Szczegółowej ocenie poddano te składniki chemiczne i własności wody, które mogą świadczyć o jej ewentualnym zanieczyszczeniu podczas powodzi. Są to przewodność elektryczna (PE), żelazo ogólne, sód, potas, chlorki, siarczany, węgiel organiczny (DOC), amoniak, azotyny i azotany.  

 Wpływ powodzi na jakość wód podziemnych oceniono indywidualnie dla każdego z badanych ujęć: 

Punkt 37 Zagnańsk - ujęcie komunalne st. 2 w dolinie rzeki Bobrzy. Studnia głębinowa ujmuje wodę z piaskowców triasu górnego. Rzeka infiltruje w leju depresji ujęcia. Na wysokości badanej studni jej koryto jest osuszone. Woda płynie w nim tylko w okresach wiosennych roztopów i intensywnych opadów atmosferycznych (deszczu). Po powodzi w lipcu 1997 r. własności i zawartości składników chemicznych wody ze studni nie odbiegały od stwierdzonych w latach poprzednich. Charakterystyczny jest tylko wzrost  zawartości amoniaku w stosunku do lat 1994-1996. W  podobnych ilościach występował on jednak w latach wcześniejszych 1992-1993. Jego zawartość była jednak  niewielka i nie przekraczała ilości dopuszczalnej dla wód do picia i na potrzeby gospodarcze. Stwierdzono też zbyt niski odczyn (pH) wody. 

Punkt 54 Kielce-Białogon - ujęcie komunalne st. 1/IIIa w dolinie rzeki Silnicy. Studnia głębinowa ujmuje wodę z wapieni dewonu środkowego i  górnego. Rzeka infiltruje w leju depresji ujęcia. Woda zalała na kilkanaście godzin dolinę rzeki w bezpośrednim sąsiedztwie studni. Po powodzi własności i zawartości składników chemicznych wody nie odbiegały od ilości stwierdzonych w latach poprzednich i nie przekraczały wartości dopuszczalnych dla wód do picia i na potrzeby gospodarcze. 

Punkt 55 Kielce - Białogon - ujęcie komunalne st. VII w dolinie rzeki Silnicy. Studnia głębinowa ujmuje wodę z wapieni dewonu środkowego i górnego. Rzeka infiltruje w leju depresji ujęcia. Woda zalała na kilkanaście godzin dolinę rzeki w pobliżu studni. Po powodzi w wodzie ze studni stwierdzono wyższą niż w poprzednich latach (od 1992 r.) zawartość sodu i siarczanów. Podkreśla to stwierdzony wcześniejszymi badaniami monitoringowymi trend wzrostu zawartości tych składników. Ilość ich jest jednak znacznie niższa od dopuszczalnej dla wód do picia i na potrzeby gospodarcze. Zawartość (wartość) pozostałych własności i  składników chemicznych wody utrzymywała się na tym samym poziomie co i w latach ubiegłych. Po powodzi woda ze studni spełniała wymogi dla wód do picia i na potrzeby gospodarcze, za wyjątkiem podwyższonej także i w poprzednich latach zawartości manganu. 

Punkt 104 Pińczów  - ujęcie komunalne (st. R2) w dolinie rzeki Nidy. Studnia głębinowa  ujmuje wodę z piasków czwartorzędowych w dolinie  rzeki. Woda rzeczna zalała na kilka dni ujęcie. Po powodzi w wodzie ze studni znacznie wzrosła zawartość żelaza oraz okresowo zawartość siarczanów (lipiec), amoniaku (sierpień), azotynów (lipiec) i azotanów (sierpień). Dopuszczalną zawartość dla wód do picia i na potrzeby gospodarcze przekroczyła tylko podwyższona w sierpniu zawartość amoniaku (była spotykana też w latach ubiegłych). Pozostałe własności fizyczne i chemiczne wody nie przekraczały wartości dopuszczalnych. Woda jest uzdatniana ze względu na występującą w niej stale podwyższoną zawartość żelaza i manganu. 

Punkt 108 Chroberz - ujęcie infiltracyjne wód z rzeki Nidy. Woda rzeczna zalała na kilka dni ujęcie. Po powodzi stwierdzono w wodzie wzrost zawartości żelaza dopiero w sierpniu i październiku. Okresowo wzrosła też zawartość sodu i potasu, siarczanów i amoniaku. Poza sodem, zawartość w/w składników wody kształtuje się na poziomie spotykanym w latach ubiegłych (od 1992 r.). Woda z ujęcia jest uzdatniana ze względu na podwyższoną zawartość żelaza i manganu. Podwyższona zawartość amoniaku występuje okresowo. Pozostałe jej własności i składniki chemiczne spełniają wymogi dla wód do picia i na potrzeby gospodarcze. 

Punkt 128 Wójeczka  - źródło. Po okresie powodzi woda spełniała wymogi dla wód do picia i na potrzeby gospodarcze. Podwyższoną zawartością amoniaku stwierdzono w niej tylko w październiku, lecz zanieczyszczenie to przypuszczalnie nie posiada żadnego związku z intensywnymi opadami w lipcu. 

Punkt 129 Koszyce - Podczas powodzi woda rzeczna zalała ujęcie. W okresie popowodziowym, w lipcu i sierpniu woda ze studni wykazywała podwyższoną zawartość amoniaku, która wyraźnie zmniejszyła się już w październiku. Jednocześnie w październiku nastąpił wzrost zawartości azotynów i azotanów. Azotany nie przekroczyły jednak wartości dopuszczalnych dla wód do picia i na potrzeby gospodarcze. Woda z ujęcia jest odżelaziana i odmanganiana. Należy więc przypuszczać, że zawartość tych składników w wodzie (stwierdzona po powodzi) jest podobna do występującej w latach ubiegłych. 


[Cofnij]     [Dalej]