WIOŚ Kielce
Strona główna
 


WOJEWÓDZKI INSPEKTORAT OCHRONY ŚRODOWISKA W KIELCACH
PAŃSTWOWY INSTYTUT GEOLOGICZNY ODDZIAŁ ŚWIĘTOKRZYSKI W KIELCACH

Roczny raport
z badań monitoringowych jakości zwykłych wód podziemnych
w województwie świętokrzyskim
- 2002 r. -

     Ocena wyników badań

     Szczegółowa ocena jakości wód podziemnych w poszczególnych punktach monitoringowych w 2002 sporządzona pod kątem ich przydatności do picia i na potrzeby gospodarcze (Rozporządzenie Min. Zdrowia Nr 936 z dnia 31 sierpnia 2000 r.) jest podana w tabeli 2 i na rys. 2, a wg klasyfikacji PIOŚ (1995) w tabeli 2 i na rys. 3 i rys. 4. Ocenę jakości wody w grupach punktów obejmujących poszczególne poziomy wodonośne zamieszczono natomiast w tabeli 3. Jakość wód podziemnych w latach 1996-2001 zestawiono w tabeli 4.
     Zarejestrowane w roku bieżącym zanieczyszczenia wody użytkowych poziomów wodonośnych (bez wód gruntowych i wody ujęcia infiltracyjnego) można podzielić na następujące grupy:
     ˇ Żelazo i mangan, które stanowią zanieczyszczenie typowo geogeniczne. Stwierdzono je w 33 punktach (32 %) z tym, że najczęściej występuje ono w czwartorzędowym, dolnojurajskim i środkowotriasowym poziomach wodonośnych.
     ˇ Związki azotu (amoniak, azotyny i azotany) są zanieczyszczeniem antropo-genicznym i występują niemal we wszystkich poziomach wodonośnych. Stwierdzono je w 11 punktach (11 %), a bezpośrednią przyczyną ich obecności jest nieuporządkowana gospodarka ściekami i odpadami oraz nawożenie pól uprawnych nawozami naturalnymi i sztucznymi (nawozy są podawane do gleby w ilościach większych, aniżeli jej zdolności sorpcyjne).
     ˇ Metale ciężkie stwierdzono w 3 punktach (3%): w 1 punkcie kadm (nr 60 - poziom górnokredowy i cynk w 2 punkach cynk (nr 68 - poziom środkowotriasowy i nr 100 - poziom górnokredowy). Wyjaśnienie ich pochodzenia wymaga dalszych badań: potwierdzenia kolejną analizą w 2003 r. i ustalenia ogniska zanieczyszczeń.
     ˇ Zbyt niski odczyn wody (pH) stwierdzono w 4 punktach (4%), znacznie mniejszej ilości niż w latach ubiegłych. Zjawisko to wymaga szczegółowej analizy, łącznie z badaniami odczynu opadów atmosferycznych.
     ˇ Inne zanieczyszczenia - w jednym punkcie sieci krajowej nr 415 ujmującym poziom środkowojurajski na stacji hydrogeologicznej PIG w Kaplicy k/Ostrowca Świętokrzyskiego stwierdzono podwyższoną barwę (oznaczenie to nie jest wykonywane w punktach sieci regionalnej). Prawdopodobnie jest to wynikiem niedostatecznego oczyszczenia otworu przed pobraniem próbki wody.
     Wśród 103 punktów ujmujących wodę z użytkowych poziomów wodonośnych tylko w 61 stwierdzono dobrą jakość wody, spełniającą wymogi dla wód do picia i na potrzeby gospodarcze. W pozostałych 42 punktach przynajmniej jedna własność lub składnik wody przekraczał wartość (zawartość) dopuszczalną.
     W 2002 roku stwierdzono znacznie mniejszą ilość punktów z wodą o zbyt niskim odczynie (pH) i o podwyższonej zawartości żelaza lub manganu, wzrosła ilość punktów z wodą zanieczyszczoną związkami azotu, natomiast metale ciężkie pojawiają się przemiennie w różnych punktach. Ogólnie można stwierdzić, że w bieżącym roku wzrósł procent punktów z wodą spełniającą wymogi dla wody do picia i na potrzeby gospodarcze - z 52% w roku 2001 do 59% w roku 2002.


poprzednia strona   spis    następna strona