5. Podsumowanie i wnioski


   1/ W 2004 r badania monitoringowe wód podziemnych na terenie województwa świętokrzyskiego wykonano w 86 punktach sieci regionalnej (82 studnie wiercone, 3 studnie kopane i 1 ujęcie infiltracyjne) i 21 punktach sieci krajowej (16 studni wierconych i 5 studni kopanych).
     2/ Wykonawcą analiz chemicznych pobranych próbek wody było Centralne Laboratorium Chemiczne Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie.
     3/ Wśród 96 studni wierconych eksploatujących wodę podziemną i 2 źródeł w 59 z nich (60%) stwierdzono wodę spełniającą wymogi dla wody do picia i na potrzeby gospodarcze. W pozostałych 39 (40%) przynajmniej jeden składnik lub własność wody przekraczał wymogi dla wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. W 29 studniach wierconych woda była zanieczyszczona żelazem lub manganem pochodzenia geogenicznego, 5 związkami azotu pochodzenia antropogenicznego, 2 metalami ciężkimi, 2 węglowodorami (WWA), w 4 miała podwyższoną twardość, a w 2 stwierdzono jej zbyt niski odczyn. Sprawa zbyt niskiego odczynu wód podziemnych oraz obecności w nich metali ciężkich i węglowodorów (WWA) wymaga dalszych badań i ustalenia ewentualnych ognisk zanieczyszczenia. Ogólnie można stwierdzić, że jakość wody w badanych punktach monitoringowych była podobna jak w latach ubiegłych.
     4/ Wśród zbadanych w 2004 r. 107 punktów sieci krajowej i regionalnej monitoringu wód podziemnych (studnie kopane, studnie wiercone, źródła, ujęcie infiltracyjne) w 8 punktach występowała woda I klasy, w 41 - II klasy, w 35 - III klasy, w 19 - IV klasy, a w 4 - V klasy jakości.
     SPIS TREŚCI