Logo - WIOS Kielce 
WIOS Kielce 
Raporty 
PIOS w Internecie 
Strony pracownikow 
Strona glowna
Ocena stanu czystości rzek województwa kieleckiego w roku 1997
 
Rzeki 

Sieć podstawową monitoringu powierzchniowych wód płynących tworzy 16 przekrojów pomiarowo-kontrolnych zlokalizowanych na rzekach: Kamienna, Szewnianka, Nida, Nidzica, Pilica i Wisła. Sieć regionalna obejmuje 50 punktów  pomiarowych rozmieszczonych na pozostałych rzekach o znaczeniu regionalnym. 


Tu znajduje się tabela zawierająca 
wykaz punktów pomiarowo-kontrolnych rzek województwa kieleckiego w 1997 roku


Badania rzek objętych monitoringiem podstawowym prowadzono dwa razy w miesiącu, a regionalnym jeden raz w miesiącu zgodnie z obowiązującymi wytycznymi Głównego Inspektora Ochrony Środowiska - dla sieci podstawowej i „Projektem modernizacji monitoringu wód powierzchniowych w woj. kieleckim” - dla sieci regionalnej. Uzyskane wyniki  przetwarzano przy zastosowaniu programu komputerowego „JaWo” dokonując oceny jakości poszczególnych rzek metodą stężeń charakterystycznych (metoda CUGW-u). Podstawą oceny jest trzystopniowa klasyfikacja śródlądowych wód powierzchniowych wraz z normami dopuszczalnymi wskaźników zanieczyszczeń ustanowiona rozporządzeniem Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 5 listopada 1991 roku (Dz. U. Nr 116 poz. 503). Dokonano również globalnej oceny wszystkich klasyfikowanych rzek metodą bezpośrednią prezentując wyniki w formie graficznej. 

Klasyfikację stanu czystości rzek badanych na całej długości, odniesioną do wskaźników fizyko-chemicznych i bakteriologicznych  oraz wynikową klasyfikację ogólną, przedstawiono w tabelach oraz graficznie  na mapkach i wykresach. Ocena ta uwzględnia także wpływ dopływów i źródeł zanieczyszczeń. W przypadku rzek badanych tylko na ujściu ograniczono się do oceny w punkcie pomiarowo-kontrolnym. Nie klasyfikowano Wisły i Pilicy, ponieważ rzeki te, jako badane wycinkowo w granicach województwa kieleckiego są oceniane centralnie z wykorzystaniem wyników naszych badań. Niemożliwe było odcinkowe sklasyfikowanie rzek pod względem hydrobiologicznym, gdyż analizy te wykonywano w 44 przekrojach pomiarowo kontrolnych z różną częstotliwością. Jakość rzek w tym zakresie oceniono w odniesieniu do punktów objętych badaniami. 


[Cofnij]    [Strona główna]     [Dalej]