Logo - WIOS Kielce 
WIOS Kielce 
Raporty 
PIOS w Internecie 
Strony pracownikow 
Strona glowna
Ocena stanu czystości powietrza województwa kieleckiego w 1997 roku
 
Stan zanieczyszczenia powietrza
Dwutlenek siarki SO2
Stężenia średnie roczne

   W roku 1997, podobnie jak w latach poprzednich, przekroczeń dopuszczalnych stężeń średnich rocznych dwutlenku siarki nie stwierdzono. Najwyższą wartość w 1997 r. wynoszącą 22,2 ug/m3, co stanowi 69 % normy zanotowano w Kielcach przy ul. Zakładowej tj. w dzielnicy przemysłowo-składowej miasta. Najniższą wartość średnioroczną, zaledwie 3,3 ug/m3 zaobserwowano na obszarze ochrony uzdrowiskowej w Solcu-Zdroju. Tam jednak, na terenach uzdrowiskowych, wartości pomierzone porównywane są do odrębnie ustalonych zaostrzonych norm dopuszczalnych i stąd ocena wynosi 30 % normy. W stosunku do roku 1996 stężenie tego zanieczyszczenia na większości stanowisk pomiarowych wyraźnie się obniżyło. Wyższe wartości wystąpiły tylko w Kielcach przy Al. IX Wieków Kielc i przy ul. Gałczyńskiego. Wartość rocznego stężenia SO2 średnia dla wszystkich stanowisk w 1997 r. wynosiła 11,4 ug/m3 i była o 12 % niższa od średniej obliczonej dla wszystkich stanowisk w 1996 r. wynoszącej 12,9 ug/m3

   Obserwując zmiany stężeń średniorocznych SO2 na przestrzeni kilku ubiegłych lat  można zauważyć tendencję obniżania się stężenia tego zanieczyszczenia. 


  Tabela 4   
Zmiany średniorocznych stężeń SO2 w latach 1990-1997


Należy jednak mieć na uwadze, że oceny w zakresie występujących trendów zmian można dokonywać w przypadkach nie zmienionej lokalizacji stanowiska pomiarowego na danym terenie, a więc w przypadku trzech stacji w Kielcach za okres od 1990 r, natomiast w odniesieniu do większości pozostałych miejsc pomiaru od 1994 r. 


[Cofnij]     [Spis tresci]     [Dalej]