WPROWADZENIE


     Prezentowane opracowanie pn. „Stan środowiska w województwie świętokrzyskim w roku 2002” stanowi skróconą formę raportu o stanie środowiska w województwie publikowanego dotychczas corocznie w ramach serii wydawniczej Biblioteka Monitoringu Środowiska, a upowszechnionego tym razem poprzez internet na stronie WIOŚ Kielce (adres: www.kielce.pios.gov.pl). Wydawnictwo książkowe ukazywać się będzie raz na dwa lata, co jest zgodne ze wskazaniami zawartymi w „Programie Państwowego Monitoringu Środowiska na lata 2003-2005”.
     Poprzez systematycznie aktualizowaną stronę internetową, niezależnie od rocznego raportu o stanie środowiska, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska udostępnia w ten sposób również inne informacje o stanie środowiska w obszarze województwa, w tym w zakresie dotyczącym: jakości wód powierzchniowych, jakości wód podziemnych, jakości powietrza, wyników pomiarów poziomu stężeń niektórych substancji w powietrzu, jak też roczne oceny lub klasyfikacje, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 1 października 2002 r. w sprawie sposobu udostępniania informacji o środowisku.
     Analizując stan środowiska w 2002 r. należy mieć na uwadze, że sporządzona ocena dotyczy okresu, w którym z dużym nasileniem przebiega nie zakończony jeszcze proces transformacji polskiego prawa do wymogów wspólnotowych. Dlatego też system badań i ocen jakości środowiska w poszczególnych blokach tematycznych jest w różnym stopniu dostosowany do dyrektyw Unii Europejskiej. Wdrożenie nowego prawa nastąpiło już poprzez wprowadzenie w życie takich regulacji jak: ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska, ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach, ustawa z dnia 27 lipca 2001 r. o wprowadzeniu ustawy - Prawo ochrony środowiska, ustawy o odpadach oraz zmianie niektórych ustaw i ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne. Nowy system ocen, który uzależniony jest od wprowadzania w życie przepisów wykonawczych do tych ustaw, zastosowany został już w ocenie jakości powietrza, stąd sporządzona za 2002 r. ocena w tym zakresie nie zawiera porównań do lat wcześniejszych. W pozostałych elementach środowiska w zasadzie metody ocen nie zostały zmienione i stąd wyniki takich badań przedstawiane są w sposób wprost porównywalny do lat ubiegłych.
     Zawarta w opracowaniu analiza poszczególnych komponentów środowiska pozwala na ukierunkowanie działań naprawczych tam, gdzie nie zachowane są wartości kryterialne będące podstawą oceny, a także wskazuje potrzebę podejmowania przedsięwzięć niezbędnych do utrzymania standardów jakości środowiska na niezmienionym poziomie tam, gdzie wynik oceny jest zadowalający.
     Mam nadzieję, że prezentowane informacje ułatwią organom samorządowym, w powiązaniu z własnymi zasobami danych i materiałów, opracowanie własnych ocen stanu środowiska na terenie gminy, powiatu, a następnie sporządzenie skutecznych programów ochrony środowiska.
     Oczekiwaniem autorów tej oceny jest również umożliwienie koordynacji powyższych działań programowych przez jednostki posiadające w tym zakresie stosowne uprawnienia.
     Kolejny raport ukaże się w 2004 roku w wydaniu Biblioteki Monitoringu Środowiska.

                                             Świętokrzyski Wojewódzki Inspektor
                                                   Ochrony Środowiska

                                              mgr inż. Małgorzata Janiszewska