CZĘŚĆ I. WODY POWIERZCHNIOWE

Urszula Tkaczuk, Danuta Wojasiewicz

1.    Zasoby wód powierzchniowych

     Zasoby wód powierzchniowych województwa wyrażone odpływem rocznym wynoszą ca 1890 mln m3. Ogólna szacunkowa ilość zretencjonowanych wód na obszarze województwa wynosi około 67 mln m3. Są to wody gromadzone zarówno w zbiornikach wodnych jak również w stawach rybnych. Uwzględniając niewielki stopień retencjonowania wód na terenie województwa, priorytetowym zadaniem jest budowa nowych zbiorników wodnych.
     W roku 2003 został przekazany do eksploatacji zbiornik "Szymanowice" na rzece Koprzywiance. Kontynuowana jest budowa zbiornika "Wióry" na rzece Świślinie.
     Na obszarze województwa znajduje się 16 znaczących ujęć wód powierzchniowych, służących głównie celom przemysłowym. Należą do nich ujęcia na rzece Wiśle i Wschodniej dla potrzeb Elektrowni Połaniec S.A. Grupa ELECTRABEL w Połańcu, na Nidzicy i Małoszówce dla potrzeb cukrowni CUKIER MAŁOPOLSKI S.A. w Kazimierzy Wielkiej, na Łososinie dla LAFARGE CEMENT POLSKA S.A. Cementownia Małogoszcz, na Kamiennej dla potrzeb zakładów przemysłowych Ostrowca Świętokrzyskiego i okolic.
     Najważniejsze ujęcia komunalne to Nowy Korczyn na rzece Nidzie oraz będące w trakcie realizacji ujęcie w Starym Korczynie, również na rzece Nidzie.
     Z danych GUS wynika, że w stosunku do roku 2002 nastąpił wzrost poboru wód powierzchniowych na cele produkcyjne województwa z 985 651 dam3 do 1 022 199 dam3 oraz na zaopatrzenie sieci wodociągowej z 525 dam3 do 9432 dam3. Jednocześnie zmalała ilość poboru wody do nawodnień oraz uzupełnienia stawów rybnych.
     Pobór wody na potrzeby gospodarki narodowej i ludności w województwie świętokrzyskim w latach 2002-2003 obrazuje tabela 1.

  << poprzednia strona <<                  spis treści               >> następna strona >>