CZĘŚĆ I. WODY POWIERZCHNIOWE

Urszula Tkaczuk, Danuta Wojasiewicz

2. Emisja zanieczyszczeń do wód

Ścieki komunalne i przemysłowe
     Źródłem zanieczyszczenia wód powierzchniowych są w głównej mierze ścieki komunalne i spływy powierzchniowe, a w dalszej kolejności - ścieki pochodzące z zakładów przemysłowych. Statystyczne porównania ilości ścieków wytwarzanych, oczyszczonych i odprowadzonych za pomocą zbiorczych systemów kanalizacyjnych do wód powierzchniowych lub do ziemi na przestrzeni lat 1999-2003 przedstawiono w tabeli 2.
     Nadal utrzymuje się tendencja spadkowa ilości ścieków komunalnych dopływających do oczyszczalni, co można tłumaczyć bardziej racjonalnym gospodarowaniem wodą zarówno wśród odbiorców indywidualnych jak i zbiorowych z uwagi na rosnące opłaty za wodę i ścieki. Podobne trendy odnotowano w przypadku ścieków przemysłowych wymagających oczyszczania. Jednocześnie nastąpił wzrost ilości wód pochłodniczych zaliczanych do ścieków przemysłowych nie wymagających oczyszczania.
     W roku 2003 największa ilość ścieków komunalnych i przemysłowych pochodziła z terenu powiatu kieleckiego oraz stolicy województwa stanowiąc około 50% globalnej ich ilości. Znaczące ilości ścieków odprowadzone zostały z następujących powiatów: ostrowieckiego (5429 dam3), starachowickiego (4018 dam3), skarżyskiego (3789 dam3) i staszowskiego (3790 dam3). Najmniejszą ilość ścieków - 172 dam3 odprowadzono z powiatu kazimierskiego, który charakteryzuje się bardzo niskim stopniem skanalizowania gmin i słabym uprzemysłowieniem. Dane statystyczne o ilości ścieków przemysłowych i komunalnych wymagających oczyszczania odprowadzanych do wód powierzchniowych lub do ziemi w układzie powiatów zamieszczono w tabeli 3.

  << poprzednia strona <<                  spis treści               >> następna strona >>