CZĘŚĆ V. ODPADY

Monika Cebulska, Maria Szrek

1.    Odpady pochodzenia przemysłowego

1.2. Odpady niebezpieczne

     Wojewódzka baza danych SIGOP-W stanowi podstawowe źródło informacji
o odpadach niebezpiecznych. W 2003r. zgromadzono tam informacje o 181 jednostkach,
w których powstają te odpady. Głównymi źródłami powstawania odpadów niebezpiecznych jest przede wszystkim działalność służb medycznych i weterynaryjnych oraz przemysł. Procesy powodujące powstawanie olejów odpadowych, hutnictwo żelaza i metali nieżelaznych, zużywanie urządzeń typu: akumulatory, baterie oraz czyszczenie zbiorników po produktach ropopochodnych jak również procesy oczyszczania ścieków, stanowią główne pochodzenie odpadów niebezpiecznych w województwie. Odpady tego typu powstają również w związku z użytkowaniem substancji niebezpiecznych, takich jak chemiczne środki ochrony roślin, farby, lakiery, środki odkażające, chemikalia fotograficzne, oleje i rozpuszczalniki. W ostatnich latach znaczącym źródłem odpadów niebezpiecznych są także liczne podmioty prowadzące działalność usługową i handlową (zużyte oleje, emulsje, baterie, opakowania po chemikaliach, lampy rtęciowe, przeterminowane leki). W 2003r. w województwie świętokrzyskim wytworzono 3,9 tys. Mg odpadów zaliczanych do niebezpiecznych, co stanowiło 0,2% wszystkich powstałych odpadów poprodukcyjnych. Ilość tych odpadów w ogólnej ilości wytworzonych jest zróżnicowana w poszczególnych powiatach. Powiat buski wykazuje najwięcej (8,7%) odpadów niebezpiecznych, co wynika z niewielkiej ilości wytworzonych tam innych niż niebezpieczne odpadów poprodukcyjnych.
     
Procentowy udział wytworzonych odpadów niebezpiecznych w stosunku do ogółem powstałych odpadów w latach 2002-2003 w poszczególnych powiatach przedstawiono w tabeli 66, a udział wybranych powiatów w ilości wytworzonych odpadów niebezpiecznych w 2003r. na rys. 42.
     W porównaniu do 2002r. zwiększyła się ilość wytworzonych odpadów niebezpiecznych w województwie o 1,3 tys. Mg. Największy wzrost w tym zakresie można zaobserwować w powiecie ostrowieckim (około 563 Mg) i na terenie m. Kielce (333 Mg).
     Największe ilości odpadów niebezpiecznych są wytwarzane przez zakłady zlokalizowane w m. Kielce (34,2%) oraz w powiatach: ostrowieckim (22,0%) i kieleckim (9,7%), a około 34,1% powstało w pozostałych 11 powiatach województwa. Bilans odpadów niebezpiecznych przedstawia tabela 67.
     Do grupy największych wytwórców odpadów niebezpiecznych w województwie świętokrzyskim należą:
ˇ NSK ISKRA S.A. w Kielcach (16,0%),
ˇ BUDO EXPRES Zakład Remontowo Budowlany w Ostrowcu Św. (13,5%),
ˇ ZPW "Trzuskawica" S.A. w Sitkówce (5,4%),
ˇ Zespół Opieki Zdrowotnej w Busku Zdroju (4,4%),
ˇ Zespół Opieki Zdrowotnej w Końskich (3,3%),
ˇ Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach (3,0%),
ˇ Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach (3,0%).
      Pod względem ilości wytworzonych w 2003 roku odpadów niebezpiecznych, największy udział (29,0%) miały odpady medyczne i weterynaryjne zaliczane do grupy 18. Inne odpady niebezpieczne wytwarzane w największych ilościach (20,2%) to odpady z budowy, remontów i demontażu obiektów budowlanych z grupy 17. W dużych ilościach (19,4%) wytwarzane są odpady zaliczane do grupy 13 - oleje odpadowe i odpady ciekłych paliw powstające u większości podmiotów gospodarczych. Znaczące ilości (12,9%) stanowią także odpady zaliczane do grupy 16, a w tym odpady z czyszczenia zbiorników magazynowych i cystern transportowych (4,4%), baterie i akumulatory (4,0%), zużyte lub nie nadające się pojazdy, odpady z demontażu, przeglądu i konserwacji pojazdów (2,8%) oraz wytworzone w mniejszych ilościach (pozostałe 1,7%) odpady urządzeń elektrycznych i elektronicznych, uwodnione odpady ciekłe przeznaczone do odzysku lub unieszkodliwienia, odpady powstałe w wyniku wypadków i zdarzeń losowych. Odpady z kształtowania oraz fizycznej i mechanicznej obróbki powierzchni metali i tworzyw sztucznych z grupy 12 stanowią 12,1% wszystkich wytworzonych odpadów niebezpiecznych, a są to przede wszystkim odpadowe emulsje i roztwory z obróbki metali nie zawierające chlorowców (8,2%) oraz odpadowe oleje mineralne z obróbki metali nie zawierające chlorowców (3,9%).
     Zestawienie ilości wytworzonych odpadów niebezpiecznych z poszczególnych grup w roku 2003 przedstawia tabela 68, a procentowy udział poszczególnych grup odpadów w ogólnej ilości wytworzonych odpadów niebezpiecznych w 2003 roku rys. 43.


<< poprzednia strona <<                  spis treści               >> następna strona >>