CZĘŚĆ I. WODY POWIERZCHNIOWE

3. Monitoring wód powierzchniowych
3.2. Stan czystości rzek

Zlewnia Nidy
Czarna Nida

     W klasyfikacji ogólnej rzeka w środkowym odcinku od Daleszyc do ujścia Bobrzy prowadziła wody III klasy czystości, pozostałe odcinki nie odpowiadały normom żadnej z klas. W stosunku do badań ubiegłorocznych nastąpiło pogorszenie jakości wód w źródłowym odcinku do non ze względu na wskaźnik bakteriologiczny (miano Coli).
     W górnym i środkowym biegu rzeki jakość wód determinują podwyższone stężenia miana Coli i azotynów, natomiast większość badanych wskaźników fizyko-chemicznych odpowiada I i sporadycznie II klasie czystości.
     Od wielu lat poza klasą utrzymuje się końcowy, niewielki odcinek rzeki ze względu na ponadnormatywne stężenia azotynów, fosforanów, fosforu ogólnego i miana Coli.
     Badania hydrobiologiczne wykonywane były tylko w ujściowym punkcie - Tokarnia. Wartości indeksu saprobowości zakwalifikowano do II klasy czystości, natomiast stężenia chlorofilu "a" były w normie I klasy.
     Czarna Nida jest odbiornikiem ścieków komunalnych i przemysłowych z okolic Bielin, Daleszyc, Bilczy i Morawicy, natomiast w ujściowym biegu - nadmiernie zanieczyszczonego dopływu, jakim jest rzeka Bobrza.
     W roku 2003 nadal warunki pozwoleń wodno-prawnych w zakresie odprowadzania ładunków zanieczyszczeń do Czarnej Nidy naruszały następujące jednostki:
- Gmina Daleszyce Oczyszczalnia Ścieków Komunalnych,
- Browar BELGIA Spółka z o. o.
     Wyniki badań Czarnej Nidy w ocenie ogólnej wskazują na załamanie się tendencji poprawy stanu czystości rzeki zainicjowanej w roku 2002.
     Niekorzystne zmiany jakości wód w rzece zaznaczyły się również w utrzymującym się nadal poza klasą ujściowym odcinku, ponadnormatywne stężenia biogenów w ostatnim roku wzrosły.



<< poprzednia strona <<                  spis treści               >> następna strona >>