CZĘŚĆ I. WODY POWIERZCHNIOWE

3. Monitoring wód powierzchniowych
3.2. Stan czystości rzek

Zlewnia Nidy
Lubrzanka

     Jako prawobrzeżny dopływ Czarnej Nidy wprowadzała do odbiornika macierzystego wody odpowiadające poniżej Papierni II klasie czystości, analogicznie do roku 2002. Znaczący odcinek rzeki, od źródeł do ppk Papiernia, zachował III klasę czystości. O takiej klasyfikacji zadecydował głównie wskaźnik bakteriologiczny - miano Coli. Parametry fizyko-chemiczne, na całej długości rzeki, mieściły się w zakresie klas I - II.
     Wskaźniki hydrobiologiczne w badanym, ujściowym punkcie - Papiernia odpowiadały wymogom: indeks saprobowości - II klasy, a chlorofil "a" - I klasy czystości.
     Rzeka płynie w środkowym i ujściowym odcinku przez tereny rekreacyjne, stąd głównym źródłem zanieczyszczenia są ośrodki i domy wczasowe zlokalizowane w najbliższej okolicy.
     Zestawienie wyników z pięcioletniego okresu badań wskazuje, że w ostatnich dwóch latach jakość wód Lubrzanki uległa poprawie. W ocenie ogólnej pojawił się ponownie odcinek zaliczony do II klasy czystości.
     W ciągu ostatnich 5 lat stężenia BZT5 i biogenów, zaprezentowane na wykresach, mierzone w punkcie ujściowym Papiernia nie przekraczają norm II klasy czystości wód.



<< poprzednia strona <<                  spis treści               >> następna strona >>