WIOŚ Kielce
Raporty
 
Rzeki 2000
Spis Treści
Wykaz oznaczeń
 
Wstęp
Fizyko-chemiczna
Bakteriologiczna
Hydrobiologia
Ogólna
 
Nida
Kamienna
Pilica
Nidzica
Czarna Staszowska
Koprzywianka
Opatówka
Zbiorniki
 
Podsumowanie
 
Tabele
Rysunki

Ocena stanu czystości rzek województwa świętokrzyskiego w 2000 roku.

Budowa, rozbudowa i modernizacja komunalnych i przemysłowych oczyszczalni ścieków połączona często z wdrażaniem urządzeń redukcji biogenów sprzyja ograniczaniu ładunków zanieczyszczeń oraz zmniejszaniu ilości ścieków odprowadzanych do wód powierzchniowych. Rezultatem tych działań inwestycyjnych jest systematyczna, chociaż bardzo powolna poprawa stanu czystości wód powierzchniowych województwa. Z roku na rok coraz więcej badanych wskaźników zanieczyszczeń osiąga I klasę czystości wód, a wielokrotnie przekraczane przed laty stężenia biogenów i miana Coli zbliżają się stopniowo do normatywów III klasy czystości. Jednak wobec obowiązujących kryteriów klasyfikacji czystości wód, w której o końcowym wyniku przesądza już jeden z oznaczanych około 50 wskaźników, ta znacząca poprawa nie znajduje pełnego odbicia w ich ogólnej ocenie.
W roku 2000 stan czystości rzek badanych w granicach województwa utrzymywał się na poziomie ocen roku 1999, z tendencją niewielkiej poprawy w klasyfikacji ogólnej.
Badania kontrolne zbiorników zaporowych przeprowadzone w 2000 roku wykazały, że w porównaniu z rokiem 1999 w większości z nich jakość wód nie uległa zmianie. Nadal wody o pozaklasowym stanie czystości stwierdzono w zbiornikach: Brody, Chańcza, Kielce, Pińczów i Rejów . Pogorszyła się jakość wód w zbiornikach Suchedniów i Wojciechów z III klasy do non.
Poprawił się stan czystości wód tylko 2 zbiorników: Borkowa z non do III klasy i Lubianki z III do II klasy czystości.
Nie można porównywać do roku ubiegłego wyników badań zbiornika Sielpia ze względu na inną częstotliwość i zakres badawczy oraz - Cedzyna , w którym wznowiono badania jesienią 2000 roku po 3 - letniej przerwie.