WIOŚ Kielce
Raporty
 
Rzeki 2000
Spis Treści
Wykaz oznaczeń
 
Wstęp
Fizyko-chemiczna
Bakteriologiczna
Hydrobiologia
Ogólna
 
Nida
Kamienna
Pilica
Nidzica
Czarna Staszowska
Koprzywianka
Opatówka
 
Zbiorniki
Podsumowanie
 
Tabele
Rysunki
Hydrografia Położenie Klimat Gleby Erozja Zagospodarowanie Żródła zanieczyszczeń Jakość wód
Zlewnia NIDY

- Kamienna
- Kamionka
- Świślina
- Psarka
- Pokrzywianka
- Szewnianka


JAKOŚĆ WÓD


K a m i e n n a
Kamienna wypływa w pobliżu wsi Borki, na południowy zachód od Skarżyska-Kamiennej. Rzeka o całkowitej długości 138,3 km zbiera wody z obszaru 2007,9 km2 i wpada do Wisły w 324,5 km jej lewego brzegu. Oceną objęto odcinek w granicach woj. świętokrzyskiego długości 118,5 km. Zgodnie z wymaganiami docelowymi jakość wody Kamiennej powinna spełniać warunki I klasy na odcinku od źródeł do jazu w Starachowicach, wymagania klasy II od Starachowic do Ostrowca Świętokrzyskiego i od Bałtowa do ujścia oraz klasy III - od Ostrowca Świętokrzyskiego do Bałtowa. W roku 2000 źródłowy, niewielki odcinek rzeki długości 8,7 km dyskwalifikowały poza normatyw niskie wartości odczynu (pH-5,6) pochodzenia prawdopodobnie geogenicznego (z podłoża). O jakości wody dalszego odcinka decydowały zanieczyszczenia odprowadzane w ściekach komunalnych i przemysłowych z terenu miast: Bliżyn, Skarżysko-Kamienna, Starachowice, Ostrowiec Świętokrzyski. W klasyfikacji ogólnej rzeka znalazła się poza normatywem na znacznej długości od Skarżyska-Kamiennej do ujścia Świśliny i poniżej Ostrowca Św. do granic województwa (86,9 km) ze względu na przekroczone wartości azotynów, fosforu ogólnego oraz w mniejszym stopniu - miana Coli. Pozostałe odcinki osiągnęły III klasę czystości, o czym przesądziły również biogeny, miano Coli i dodatkowo - mangan. Warto podkreślić, że z innych badanych wskaźników większość odpowiadała I klasie czystości. Stan sanitarny rzeki w jej górnym biegu aż do Wąchocka osiągnął II klasę czystości, następnie do Michałowa oraz między Nietuliskiem i Bałtowem - III klasę. Ponadnormatywne zanieczyszczenie bakteriologiczne wystąpiło na krótszych niż dotychczas odcinkach rzeki między Michałowem i Nietuliskiem oraz poniżej Bałtowa do granic województwa. Badania hydrobiologiczne wyrażone indeksem saprobowości wykazały, podobnie jak w roku ubiegłym, II klasę czystości wód na całej długości rzeki. W górnym odcinku Kamiennej, aż do Michałowa, występowały niskie stężenia chlorofilu "a" odpowiadające I klasie czystości. Następnie na odcinkach od Nietuliska do Chmielowa i od Kraskowa do Bałtowa, stężenia chlorofilu "a" wzrastały do ponadnormatywnych wartości. Na pozostałych odcinkach stężenia chlorofilu odpowiadały III klasie czystości. W roku 2000 stwierdzono przekroczenia dopuszczalnych ładunków zanieczyszczeń odprowadzanych do Kamiennej przez następujące zakłady: - Szkoła Podstawowa w Bliżynie, - Zakłady Metalowe "MESKO" w Skarżysku Kamiennej, - Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kunowie, - Gospodarstwo Ogrodnicze "Bracia Kasprzak" w Ostrowcu Św., - Zakład Porcelany "ĆMIELÓW" w Ćmielowie, - Zakłady Chemiczne Spółka z o.o. Przemiałownia w Jasicach, - Zakład Komunalny w Bidzinach Oczyszczalnia Komunalna w Jasicach, - Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Oczyszczalnia w Potoczku, - Zakład Utylizacyjny w Stokach Dużych. Dodatkowym źródłem zanieczyszczenia rzeki są jej dopływy, a zwłaszcza Kamionka i Szewnianka, prowadzące do Kamiennej wody pozaklasowe.
Analiza wyników klasyfikacji wód Kamiennej na przestrzeni ostatnich kilku lat wskazuje na stopniową poprawę stanu czystości rzeki. Na rysunku 2 przedstawiono rozkład stężeń reprezentatywnych wskaźników zanieczyszczenia rzeki jak: BZT5, azotyny i fosfor ogólny w latach 1995-2000. Wartości BZT5 nie przekraczają norm dopuszczalnych dla II klasy czystości wód. Stężenia fosforu ogólnego i azotynów są na znacznej długości rzeki poza klasą osiągając najwyższe wartości poniżej zrzutów ścieków z miejskich oczyszczalni zlokalizowanych w Skarżysku-Kamiennej i Starachowicach, natomiast w ujściowym odcinku następuje spadek stężeń biogenów z non do III klasy czystości wód.
powrót do spisu rzek ...

K a m i o n k a
Rzeka od źródeł do Suchedniowa winna prowadzić wody odpowiadające I klasie czystości, a poniżej aż do ujścia - II klasie. Na przestrzeni ostatnich kilku lat utrzymuje się poza klasą, o czym zadecydowało zanieczyszczenie bakteriologiczne wody wyrażone mianem Coli. Wskaźniki z grupy oznaczeń fizyko-chemicznych nie przekraczają norm klas I - III. Badania hydrobiologiczne prowadzono tylko w ujściowym punkcie Bzin. Indeks saprobowości oraz stężenia chlorofilu "a" odpowiadały II klasie czystości. Na stan czystości rzeki rzutują w znacznej mierze ścieki odprowadzane z oczyszczalni komunalnych w Łącznej, Suchedniowie i Rejowie. Nadal wymierzane są kary administracyjne dla zakładu Wodociągi i Kanalizacja Spółka z o.o. Oczyszczalnia Komunalna w Rejowie, za odprowadzanie ścieków do Kamionki bez pozwolenia wodno-prawnego.
powrót do spisu rzek ...

Ś w i ś l i n a
Jest jednym z głównych dopływów Kamiennej i na całej długości winna odpowiadać II klasie czystości wód. W stosunku do wyników badań ubiegłorocznych nastąpiła poprawa stanu czystości wód we wskaźnikach fizyko-chemicznych i bakteriologicznych, co w ocenie ogólnej zapewniło III klasę na całej długości rzeki. Wyniki badań hydrobiologicznych prowadzonych w ppk Nietulisko kwalifikują wody, analogicznie jak w roku ubiegłym, do II klasy ze względu na indeks saprobowości i I - ze względu na chlorofil "a". Głównym źródłem zanieczyszczenia rzeki są jej dopływy: Psarka i Pokrzywianka będące odbiornikami ścieków komunalno-przemysłowych z Bodzentyna, Rudek i Nowej Słupi.
powrót do spisu rzek ...

P s a r k a
Stan czystości rzeki utrzymuje się na poziomie wyników badań ubiegłorocznych. Psarka od źródeł do Bodzentyna zachowała III klasę czystości wód ze względu na azotyny i m. Coli, pozostałe wskaźniki zanieczyszczeń odpowiadały I i II klasie. Dalszy odcinek, aż do ujścia do Świśliny jest poza klasą, o czym zadecydowały ponadnormatywne stężenia azotynów i miana Coli. Indeks saprobowości w ujściowym ppk Świętomarz osiągnął II klasę czystości, natomiast chlorofil "a" - I klasę. Głównym źródłem zanieczyszczenia rzeki są ścieki komunalne pochodzące z rejonu Bodzentyna, a zwłaszcza odprowadzane w sposób niezorganizowany bez oczyszczenia, co może mieć miejsce wobec faktu niskiego stopnia skanalizowania gminy. Zmiany stanu czystości wód rzeki Psarki w latach 1995-2000.
powrót do spisu rzek ...

P o k r z y w i a n k a
W roku 2000 stan czystości rzeki oceniany we wskaźnikach fizyko-chemicznych nie uległ zmianie zachowując odcinkowo II i III klasę czystości. Jednak stwierdzone ponadnormatywne wartości miana Coli zadecydowały o klasyfikacji ogólnej rzeki do non. Taka ocena jest wynikiem niskiego stopnia skanalizowania gmin położonych w zlewni Pokrzywianki. W badanym pod względem hydrobiologicznym punkcie pomiarowym Szeligi (na ujściu) chlorofil "a" spełniał wymagania I klasy czystości, a indeks saprobowości - II klasy.
powrót do spisu rzek ...

S z e w n i a n k a
Rzeka uchodzi do Kamiennej w Ostrowcu Św., gdzie zlokalizowany został punkt pomiarowo-kontrolny. Prowadzone tam badania wykazały, że ujściowy odcinek rzeki jest poza klasą ze względu na przekroczone wartości dopuszczalne fosforu ogólnego i miana Coli, pozostałe wskaźniki mieszczą się w granicach klas I i II, z wyjątkiem azotynów i zawiesiny (III klasa). Badania hydrobiologiczne wykazały I klasę ze względu na chlorofil "a" i II - indeks saprobowości.
powrót do spisu rzek ...