WIOŚ Kielce
Raporty
 
Rzeki 1999
Spis Treści
Wykaz oznaczeń
 
Wstęp
Fizyko-chemiczna
Bakteriologiczna
Hydrobiologia
Ogólna
 
Nida
Kamienna
Pilica
Nidzica
Czarna Staszowska
Koprzywianka
Opatówka
 
Podsumowanie
 
Tabele
Rysunki

Ocena stanu czystości rzek województwa świętokrzyskiego w 1999 roku.

Na jakość wód powierzchniowych wpływają nie tylko ścieki komunalne i przemysłowe, ale także zanieczyszczenia wymywane z wodami opadowymi z atmosfery i ze środowiska gruntowego. Oddziaływanie tych źródeł doprowadziło w przeszłości do drastycznego pogorszenia jakości wód w województwie, a niektóre wskaźniki zanieczyszczeń wielokrotnie przekraczały dopuszczalne stężenia.
W ostatnich latach osiągnięto znaczący postęp w ograniczaniu ładunków zanieczyszczeń oraz zmniejszeniu ogólnej ilości ścieków odprowadzanych do wód powierzchniowych z punktowych źródeł. Sprzyja temu rosnąca ilość oczyszczalni komunalnych i przemysłowych z zastosowaniem biologicznego oczyszczania ścieków. Rezultatem stopniowego ograniczania ładunków zanieczyszczeń odprowadzanych do rzek i zbiorników jest systematyczna, chociaż bardzo powolna poprawa stanu czystości wód.
Większość badanych wskaźników zanieczyszczeń osiąga I klasę czystości, a wielokrotnie przekraczane przed laty stężenia biogenów i m. Coli, chociaż nadal w non, zbliżają się do normatywu III klasy czystości wód. Jednak wobec obowiązujących kryteriów klasyfikacji czystości wód, w której o końcowym wyniku przesądza już jeden z oznaczanych około 50-ciu wskaźników, ta znacząca poprawa nie może znaleźć pełnego odbicia w ich ogólnej ocenie.
W roku 1999 stan czystości rzek badanych w granicach województwa świętokrzyskiego był zbliżony do ocen ubiegłorocznych, z tendencją odcinkowej poprawy ich jakości, zwłaszcza pod względem bakteriologicznym. Badania kontrolne zbiorników zaporowych przeprowadzone w 1999 roku wykazały, że w porównaniu z rokiem 1998 w większości z nich jakość wód nie uległa zmianie.
Wody o pozaklasowym stanie czystości w latach 1998 i 1999 stwierdzono w zbiornikach: Borków, Brody, Chańcza, Kielce, Pińczów, Rejów. W zbiornikach Suchedniów i Wojciechów utrzymywała się III klasa czystości wód. Pogorszenie w stosunku do roku ubiegłego z II klasy do III nastąpiło w zbiorniku Lubianka, a zdecydowana poprawa z III klasy do I tylko w zbiorniku Sielpia.