WIOŚ Kielce
Raporty
 
Rzeki 1999
Spis Treści
Wykaz oznaczeń
 
Wstęp
Fizyko-chemiczna
Bakteriologiczna
Hydrobiologia
Ogólna
 
Nida
Kamienna
Pilica
Nidzica
Czarna Staszowska
Koprzywianka
Opatówka
 
Podsumowanie
 
Tabele
Rysunki

Ocena stanu czystości rzek województwa świętokrzyskiego w 1999 roku.

Klasyfikacja ogólna jakości wód rzecznych

W klasyfikacji ogólnej rzek, będącej wypadkową oceny fizykochemicznej i bakteriologicznej, o wyniku końcowym może przesądzić nawet jeden z 50-ciu badanych wskaźników zanieczyszczeń, jeśli jego wartość przekroczy wartość dopuszczalną dla klasy wymaganej zgodnie z przeznaczeniem badanej rzeki.
W roku 1999 żadna z rzek nie osiągnęła I klasy czystości wód, w II klasie znalazło się tylko 2,1% długości rzek (odcinkowo - Cz. Maleniecka i Lubrzanka). Klasę III stwierdzono w 37,2% badanych odcinków rzek takich jak: Biała Nida (na całej długości), oraz znaczne długości Czarnej Malenieckiej, Bobrzy, Czarnej Nidy, Czarnej Staszowskiej, Lubrzanki, Psarki, Pokrzywianki, Świśliny i Wschodniej.
Pozostałe 60,7% stanowiły wody nie odpowiadające normatywom klas I-III. Poza klasą na całej długości znalazły się wody Nidzicy, Opatówki, Koprzywianki i Kamionki.
Warto podkreślić, że klasyfikację ogólną poszczególnych odcinków rzek determinował zaledwie jeden bądź dwa wskaźniki zanieczyszczeń; przeważnie azotyny i miano Coli (patrz: tabela 3).