WIOŚ Kielce
Raporty
 
Rzeki 1999
Spis Treści
Wykaz oznaczeń
 
Wstęp
Fizyko-chemiczna
Bakteriologiczna
Hydrobiologia
Ogólna
 
Nida
Kamienna
Pilica
Nidzica
Czarna Staszowska
Koprzywianka
Opatówka
 
Podsumowanie
 
Tabele
Rysunki
Hydrografia             Jakość wód

ZLEWNIA KOPRZYWIANKI
Koprzywianka jest lewostronnym dopływem Wisły o długości 65,9 km i powierzchni zlewni 707,4 km2. Wypływa na południowych stokach Pasma Jeleniowskiego na wysokości około 405 m npm i uchodzi do Wisły w 267,3 km na wysokości ok. 130 m npm. Środkowy i górny odcinek rzeki ma charakter wyżynny (ze spadkiem 5,6‰), natomiast ujściowy długości około 14 km - nizinny (ze spadkiem 2,5‰). Od źródeł do ujścia Kacanki dolina Koprzywianki jest wąska i głęboko wcięta, zwężając się poniżej Nawodzic do 200 m. Dalej - rozszerza się do 1200m. Od Koprzywnicy rzeka płynie sztucznym korytem, wykorzystując dolny bieg Gorzyczanki i Wiselki. Od Sośniczan do ujścia jest obwałowana.
Do ważniejszych dopływów Koprzywianki należą: lewostronny - Kacanka (o długości 33,8 km) wpadająca w 24,8 km biegu oraz prawostronne; - Gorzyczanka (o długości 19,2 km, wpadająca w 7,2 km), Kozinka (ciek od Ublinka - o długości 13,1 km, uchodzący w 37,7 km) i dopływ z Gołoszyc (Modliborka - o długości 11,5 km, wpadająca w 46,9 km).
Dorzecze Koprzywianki leży na obszarze południowo - wschodniego fragmentu Wyżyny Kieleckiej (Góry Świętokrzyskie, Pogórze Szydłowskie, Wyżyna Sandomierska), wschodniej części Niecki Nidziańskiej (Niecka Połaniecka), oraz Niziny Nadwiślańskiej.

W związku z tym jest bardzo zróżnicowane pod względem budowy geologicznej. W północnej i północno - zachodniej części zlewnia obejmuje Pasmo Jeleniowskie i Wygiełzowskie (Góry Świętokrzyskie). Pasmo Jeleniowskie zbudowane jest ze skał paleozoicznych (górnokambryjskich kwarcytów, piaskowców i łupków). Pasmo Wygiełzowskie jest właściwie płaskowyżem, zbudowanym z pokrytych lessem mułowców, iłołupków i piaskowców kambryjskich. Obszar ten charakteryzuje się niewielkimi wysokościami wzniesień o łagodnych stokach i płaskich wierzchowinach.
HYDROGRAFIA