WIOŚ Kielce
Raporty
 
Rzeki 1999
Spis Treści
Wykaz oznaczeń
 
Wstęp
Fizyko-chemiczna
Bakteriologiczna
Hydrobiologia
Ogólna
 
Nida
Kamienna
Pilica
Nidzica
Czarna Staszowska
Koprzywianka
Opatówka
 
Podsumowanie
 
Tabele
Rysunki

Ocena stanu czystości rzek województwa świętokrzyskiego w 1999 roku.

Sieć podstawową monitoringu powierzchniowych wód płynących tworzy 17 przekrojów pomiarowo-kontrolnych zlokalizowanych na rzekach: Kamienna, Szewnianka, Nida, Nidzica, Pilica, Czarna Włoszczowska i Wisła. Sieć regionalna obejmuje 69 punktów pomiarowych rozmieszczonych na pozostałych rzekach o znaczeniu regionalnym (tabela 1).
W roku 1999 badaniami monitoringowymi objęto 30 rzek województwa o łącznej długości 934,9 km. Badania te prowadzono jeden raz w miesiącu, zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Ochrony Środowiska - dla sieci podstawowej i "Programem monitoringu jakości środowiska województwa świętokrzyskiego" - dla sieci regionalnej. Uzyskane wyniki przetwarzano przy zastosowaniu programu komputerowego "JaWo" dokonując oceny jakości poszczególnych rzek metodą stężeń charakterystycznych (metoda CUGW-u). Podstawą tej oceny jest trzystopniowa klasyfikacja śródlądowych wód powierzchniowych wraz z normami dopuszczalnymi wskaźników zanieczyszczeń ustanowiona rozporządzeniem Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 5 listopada 1991 roku (Dz. U. Nr 116 poz. 503), która określa ich jakość w zależności od przeznaczenia następująco:
klasa I - wody nadające się do zaopatrzenia ludności w wodę do picia, zaopatrzenia zakładów wymagających wody o jakości wody pitnej oraz bytowania w warunkach naturalnych ryb łososiowatych
klasa II - wody nadające się do bytowania w warunkach naturalnych innych ryb niż łososiowate
klasa III - wody nadające się do zaopatrzenia zakładów innych niż zakłady wymagające wody o jakości wody do picia oraz nawadniania terenów rolniczych.
Klasyfikację stanu czystości rzek badanych na całej długości, odniesioną do wskaźników fizyko-chemicznych, bakteriologicznych i wynikową klasyfikację ogólną, przedstawiono w tabelach (tabele 2 i 3), oraz graficznie (wykresy oraz rysunki 2-4).
Ocena ta uwzględnia także wpływ dopływów i źródeł zanieczyszczeń. W klasyfikacji odcinkowej rzek nie uwzględniono wyników badań hydrobiologicznych, gdyż analizy te wykonywano w wybranych punktach pomiarowo-kontrolnych i z różną częstotliwością. W przypadku rzek badanych tylko na ujściu ograniczono się do oceny w punkcie pomiarowo-kontrolnym (patrz: tabela 3). Podobnie oceniono Wisłę i Pilicę, które klasyfikowane są centralnie, z wykorzystaniem naszych wyników badań wykonywanych wycinkowo w granicach województwa świętokrzyskiego.