WIOŚ Kielce
Raporty
 
Rzeki 1999
Spis Treści
Wykaz oznaczeń
 
Wstęp
Fizyko-chemiczna
Bakteriologiczna
Hydrobiologia
Ogólna
 
Nida
Kamienna
Pilica
Nidzica
Czarna Staszowska
Koprzywianka
Opatówka
 
Podsumowanie
 
Tabele
Rysunki
Hydrografia             Jakość wód

ZLEWNIA OPATÓWKI
Cały obszar dorzecza Opatówki narażony jest na silne procesy erozyjne. Niszczenie pokrywy lessowej rozpoczęło się już w plejstocenie w okresie zmian klimatycznych. Później przyczyniał się do tego człowiek wycinając lasy dla potrzeb rolnictwa. Zwiększała się też w tym rejonie gęstość zaludnienia (do około 100 mieszkańców na 1 km2). Procesom erozyjnym sprzyja też melioracja doliny Opatówki.

Wyżyny lessowe poprzecinane są gęstą siecią wąwozów, na 1 km2 powierzchni przypada kilkaset metrów wąwozów. Obszar ten wymaga pilnego zagospodarowania wąwozów, w celu zapobiegania dalszemu wymywaniu pokrywy lessowej. Na lessach wykształciły się urodzajne gleby brunatne i czarnoziemy, stąd też tereny te należą do typowo rolniczych, ze zdecydowaną przewagą gruntów ornych, stanowiących około 90% powierzchni zlewni.

Ludność zajmuje się tu przede wszystkim uprawą buraków cukrowych i pszenicy, a także sadownictwem i warzywnictwem. Rozwinął się przemysł rolno - przetwórczy z cukrownią we Włostowie oraz przetwórnią owocowo - warzywną w Dwikozach.

Głównym ośrodkiem miejskim w tym rejonie jest Opatów, liczący około 7 tys. mieszkańców. Do najważniejszych źródeł zanieczyszczeń wód powierzchniowych w zlewni Opatówki należą: ścieki socjalno - bytowe i przemysłowe z Opatowa i Dwikóz. Duży wpływ na stan czystości jej wód mają spływy obszarowe z terenów użytkowanych rolniczo. Sprzyja temu wyżynne usytuowanie zlewni, brak lasów, łatwo podatna na wymywanie pokrywa lessowa, intensywnie prowadzona gospodarka rolna
.
HYDROGRAFIA