WIOŚ Kielce
Raporty
 
Rzeki 2000
Spis Treści
Wykaz oznaczeń
 
Wstęp
Fizyko-chemiczna
Bakteriologiczna
Hydrobiologia
Ogólna
 
Nida
Kamienna
Pilica
Nidzica
Czarna Staszowska
Koprzywianka
Opatówka
 
Zbiorniki
Podsumowanie
 
Tabele
Rysunki
Hydrografia Położenie Klimat Gleby Erozja Zagospodarowanie Żródła zanieczyszczeń Jakość wód
Zlewnia NIDY

- Nida
- Biała Nida
- Łososina

- Brzeźnica
- Czarna Nida
- Lubrzanka
- Bobrza
- Silnica
- Mierzawa
- Maskalis


JAKOŚĆ WÓD

NIDA
Rzeka na analizowanym odcinku o długości 98,8 km od połączenia Białej Nidy z Czarną Nidą (m. Żerniki) planowana jest w I klasie czystości wód. Badania monitoringowe prowadzone w roku 2000 wykazały, że w ocenie fizyko-chemicznej Nida prawie na całej długości oceniana jest poza klasą i tylko niewielki ujściowy odcinek (7,3 km) zachował III klasę czystości wód. Zadecydowały o tym ponadnormatywne stężenia azotynów, fosforanów i fosforu ogólnego. W ocenie bakteriologicznej odcinek między Kowalą i Chrobrzem (9,0 km) jest w III klasie, pozostałe nie odpowiadają normatywom żadnej z klas czystości. Wskaźniki hydrobiologiczne wyrażone indeksem saprobowości osiągały II klasę czystości, natomiast stężenia chlorofilu "a" - I i w ujściowym odcinku od Nowego Korczyna - II klasę czystości. W stosunku do badań ubiegłorocznych nastąpiło pogorszenie jakości wód i rzeka w ocenie ogólnej nie odpowiada normatywom żadnej z klas czystości. Naruszenie warunków pozwolenia wodno-prawnego na odprowadzanie ścieków do Nidy stwierdzono podczas kontroli na Oczyszczalni Komunalnej Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Pińczowie. Stan czystości rzeki na przestrzeni lat 1995-2000 w ocenie ogólnej jest wysoce niezadowalający.
Pomimo tak niekorzystnych ocen klasyfikacji ogólnej w Nidzie maleją systematycznie stężenia większości badanych wskaźników, w tym również decydujących o klasie czystości jak biogeny, których wartości zbliżają się stopniowo do granic III klasy czystości wód. Można to prześledzić na rysunku 1 obrazującym zmiany stężeń wskaźników zanieczyszczenia rzeki Nidy w latach 1995-2000. .
powrót do spisu rzek ...

Biała Nida
Stanowi źródłowy odcinek Nidy i podobnie jak odbiornik wyższego rzędu winna prowadzić wody w I klasie czystości. W roku 2000 nastąpiło pogorszenie stanu czystości wód z II do III klasy prawie na całej długości rzeki ze względu na azotyny. Natomiast stan sanitarny rzeki uległ poprawie osiągając na znacznym odcinku aż do ppk Żerniki II klasę czystości. W ocenie ogólnej rzeka zakwalifikowana została do III klasy czystości wód, a tylko niewielki odcinek długości 0,5 km zachował II klasę. Pod względem hyrobiologicznym rzeka utrzymała I klasę czystości ze względu na chlorofil "a" i II - indeks saprobowości. Naruszanie warunków pozwolenia wodno-prawnego stwierdzono w zakładzie "NORDKALK MIEDZIANKA" S.A. w Miedziance (potok Hutka).
powrót do spisu rzek ...

Łososina
Jest lewobrzeżnym dopływem Białej Nidy w jej ujściowym biegu. Rzeka badana jest na ujściu w ppk Bocheniec. W roku 2000 prowadziła wody czyste, odpowiadające II klasie zarówno w ocenie fizyko-chemicznej, bakteriologicznej jak również hydrobiologicznej. Wśród zakładów naruszających warunki pozwoleń wodno-prawnych na odprowadzanie ścieków do wód powierzchniowych zlewni Białej Nidy znalazły się: - "LHOIST BUKOWA" Sp. z o. o. w Bukowej (potok od Skorkowa - dop. Łososiny), - Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Oblęgorku.
powrót do spisu rzek ...

Brzeźnica
Jako prawobrzeżny dopływ Nidy stanowi źródło zanieczyszczenia rzeki macierzystej. Badana tylko na ujściu w ppk Borszowice zakwalifikowała się poza klasę ze względu na przekroczone wartości dopuszczalne stężeń fosforanów, fosforu ogólnego, azotynów i miano Coli. Rzeka jest odbiornikiem ścieków komunalnych z terenu miasta i gminy Jędrzejów. Na stan zanieczyszczenia Brzeźnicy wpływa bardzo niski stopień skanalizowania gminy, co powoduje przypadkowe zrzuty ścieków nie oczyszczonych bezpośrednio do rzeki.
powrót do spisu rzek ...

Czarna Nida
W ocenie fizyko-chemicznej ponad połowa badanych odcinków rzeki (źródłowy długości 14,8 km oraz poniżej ujścia Lubrzanki do ujścia Bobrzy długości 20,4 km) osiągnęło II klasę czystości, poniżej Napękowa do ujścia Lubrzanki -III klasę, a końcowy odcinek rzeki poniżej ujścia Bobrzy utrzymuje się poza normatywem. Pod względem bakteriologicznym rzeka od źródeł do Morawicy jest w III klasie, a jej końcowy odcinek - w non. Jest to zarazem wypadkowa klasyfikacja ogólna Czarnej Nidy, o której wyniku przesądziły stężenia azotynów, azotu amonowego, fosforanów, fosforu ogólnego i miana Coli. Rzeka jest odbiornikiem ścieków komunalnych i przemysłowych z okolic Bielin, Daleszyc, Bilczy i Morawicy, a w końcowym biegu - wód nadmiernie zanieczyszczonych pochodzących z jej dopływu - Bobrzy. Ten ujściowy, niewielki odcinek Czarnej Nidy od lat utrzymuje się poza klasą. Badania hydrobiologiczne wykonywane były tylko w ujściowym punkcie - Tokarnia. Wartości indeksu saprobowości odpowiadały normom II klasy (strefa b-mezosaprobowa), natomiast stężenia chlorofilu "a" były niskie - I klasa czystości. Naruszenie warunków pozwoleń wodno-prawnych w zakresie odprowadzania ładunków zanieczyszczeń do Czarnej Nidy stwierdzono w wyniku kontroli w odniesieniu do: - Urzędu Gminy w Daleszycach (Oczyszczalnia Komunalna), - Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Bilczy, - Zakładu Gospodarki Komunalnej w Morawicy.
powrót do spisu rzek ...

Lubrzanka
W roku 2000 rzeka pod względem fizyko-chemicznym zachowała II klasę czystości wód. O końcowej ocenie ogólnej przesądził wskaźnik bakteriologicznego zanieczyszczenia wód - miano Coli, którego wartości na całej długości rzeki odpowiadały III klasie czystości. Wskaźniki hydrobiologiczne w badanym punkcie - Papiernia (na ujściu) odpowiadały wymogom: indeks saprobowości - II klasy, a chlorofil "a" - I klasy czystości, podobnie jak w roku ubiegłym. Rzeka płynie w środkowym i ujściowym odcinku przez tereny rekreacyjne, stąd głównym źródłem zanieczyszczeń są ośrodki i domy wczasowe zlokalizowane wzdłuż jej biegu. W minionym roku stwierdzono naruszanie warunków pozwolenia wodno-prawnego przez Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych RENOMA w Leszczynach.
powrót do spisu rzek ...

Bobrza
W roku 2000 jakość wód Bobrzy nie odbiegała od ocen ubiegłorocznych, znaczny odcinek rzeki od źródeł do m. Dobromyśl zachował III klasę czystości wód, o czym zadecydował wskaźnik m. Coli. Pozostałe badane parametry mieściły się w granicach I i II klasy. Stan czystości dalszego, ujściowego odcinka rzeki nie odpowiadał normatywom, zwłaszcza poniżej zrzutów ścieków z oczyszczalni komunalnych dla Kielc i Chęcin, gdzie występuje duża koncentracja zanieczyszczeń z grupy biogenów. Wyniki badań hydrobiologicznych wykonywanych w punkcie Radkowice są analogiczne do roku ubiegłego i wskazują III klasę czystości ze względu na indeks saprobowości oraz I - chlorofil "a". W III kwartale 1999 roku przekazano do eksploatacji komunalną oczyszczalnię ścieków dla Chęcin, Radkowic, Skiby i Gościńca. Kontrolne wyniki badań przeprowadzonych po uruchomieniu oczyszczalni świadczą o dotrzymywaniu warunków pozwolenia wodno-prawnego w zakresie dopuszczalnych ładunków zanieczyszczeń odprowadzanych do Jaźwiczanki - dopływu Bobrzy. Wśród zakładów naruszających warunki pozwoleń wodno-prawnych na odprowadzanie ścieków do Bobrzy znalazły się: - "NORDKALK MIEDZIANKA" Osiedle Mieszkaniowe w Jaworzni, - Zakład Rzeźniczo-Wędliniarski w Piekoszowie Józef Bartos.
powrót do spisu rzek ...

Silnica
Badana jest tylko na ujściu w ppk Białogon. W ocenie ogólnej rzeka nie odpowiadała normatywom żadnej z klas czystości ze względu na przekroczone stężenia azotynów i miana Coli. Pozostałe wskaźniki zanieczyszczeń w większości nie przekraczły klas I-II. Badania hydrobiologiczne wykazały II klasę czystości ze względu na indeks saprobowości, natomiast stężenia chlorofilu "a" nie odpowiadały normom. Rzeka stanowi źródło zanieczyszczeń odbiornika macierzystego, jakim jest Bobrza.
powrót do spisu rzek ...

Mierzawa
W klasyfikacji ogólnej rzeka od źródeł do m. Krzcięcice znalazła się w III klasie czystości, następny odcinek do ujścia do Nidy nie odpowiadał normatywom żadnej z klas. O takiej ocenie przesądziły stężenia biogenów i miana Coli. W stosunku do roku 1999 nastąpiła poprawa jakości wód na odcinku między Sędziszowem i Krzcięcicami z non do klasy III. W ocenie hydrobiologicznej nie stwierdzono zmian i nadal wyniki badań wykonywanych na ujściu w ppk Pawłowice w zakresie indeksu saprobowości wykazują II klasę czystości, natomiast chlorofil "a" - I klasę. Wśród zakładów naruszających warunki pozwoleń wodno-prawnych na odprowadzanie ścieków do rzeki znalazły się: - Zakład Usług Komunalnych w Wodzisławiu (do Mozgawy), - Osiedle PKP Sędziszów w Sędziszowie. Na przestrzeni ostatnich 6-ciu lat stan czystości rzeki jest zmienny, co wykazano w poniższym zestawieniu.
powrót do spisu rzek ...

Maskalis
Rzeka badana była na przestrzeni wielu lat tylko na ujściu w ppk Szczytniki. W ostatnich dwóch latach prowadzono badania również w jej górnym biegu (ppk Łatanice), co umożliwia klasyfikację odcinkową rzeki. W ocenie ogólnej stan czystości Maskalisa na całej długości nie odpowiada normatywom żadnej z klas. W obu badanych przekrojach pomiarowo-kontrolnych stwierdzono ponadnormatywne stężenia biogenów, zawiesiny, siarczanów, BZT5, przewodności elektrolitycznej i miana Coli. Badania hydrobiologiczne prowadzono w wymienionych dwóch ppk rzeki. Stężenia chlorofilu "a" w Łatanicach odpowiadały I klasie czystości, a w Szczytnikach nie odpowiadały normom. Indeks saprobowości wskazywał na większe zanieczyszczenie w Łatanicach - III klasa czystości, a w Szczytnikach mniejsze - II klasa.
powrót do spisu rzek ...