WIOŚ Kielce
Raporty
 
Rzeki 2001
Spis Treści
Wykaz oznaczeń
 
Wstęp
Fizyko-chemiczna
Bakteriologiczna
Hydrobiologia
Ogólna
 
Nida
Kamienna
Pilica
Nidzica
Czarna Staszowska
Koprzywianka
Opatówka
Wisła
Zbiorniki
 
Podsumowanie
 
Tabele
Rysunki
Ocena m. bezpośrednią

Ocena stanu czystości rzek województwa świętokrzyskiego w 2001 roku.


Ocena i wynik klasyfikacji wód pod względem fizyko-chemicznym.


     Klasyfikacja badanych na całej długości 19 rzek województwa według kryterium fizyko-chemicznego wykazała niekorzystne zmiany w stanie czystości wód (tabela 2)..
      W stosunku do wyników badań roku 2000 wzrosła o 65 km długość odcinków nie odpowiadających normatywom żadnej z klas czystości i poza klasą znalazło się 40,3 % badanych odcinków, w III klasie - 46,8 %, a w II - 12,9 %. Pogorszenie jakości wód stwierdzono odcinkowo w Bobrzy, Cz. Malenieckiej, Łagowicy, Koprzywiance i Wschodniej. Nadal poza klasą na całej badanej długości pozostaje Nidzica i Maskalis.
     Najmniej zanieczyszczone rzeki województwa jak: Pokrzywianka, Mierzwa, B. Nida, Lubrzanka, i Cz. Staszowska osiągnęły odcinkowo II i III klasę czystości wód.
     Wśród wskaźników decydujących o stopniu zanieczyszczenia rzek dominowały azotyny, fosfor ogólny, fosforany, zawiesina i ChZT-Mn. Stężenia wskaźników zasolenia (chlorki, siarczany, substancje rozpuszczone) w większości badanych rzek nie przekraczały II klasy czystości. Również w normie utrzymywały się wskaźniki zanieczyszczeń specyficznych, jedynie mangan sporadycznie przekraczał dopuszczalne wartości.
     Pozostałe badane wskaźniki fizyko-chemiczne w niewielkim procencie prób odbiegały od norm ustanowionych dla wód odpowiadających I klasie czystości. Potwierdza to przedstawiona w formie graficznej "Ocena jakości rzek metodą bezpośrednią".