WIO¦ Kielce
Raporty
 
Rzeki 2001
Spis Tre¶ci
Wykaz oznaczeń
 
Wstęp
Fizyko-chemiczna
Bakteriologiczna
Hydrobiologia
Ogólna
 
Nida
Kamienna
Pilica
Nidzica
Czarna Staszowska
Koprzywianka
Opatówka
Wisła
Zbiorniki
 
Podsumowanie
 
Tabele
Rysunki
Ocena m. bezpo¶redni±

Ocena stanu czysto¶ci rzek województwa ¶więtokrzyskiego w 2001 roku.


Klasyfikacja ogólna jako¶ci wód rzecznych


     W klasyfikacji ogólnej rzek, będącej wypadkową oceny fizyko-chemicznej i bakteriologicznej, o wyniku końcowym może przesądzić nawet jeden z 50-ciu badanych wskaĽników zanieczyszczeń, je¶li jego stężenie przekroczy warto¶ć dopuszczalną dla klasy wymaganej zgodnie z przeznaczeniem wód badanej rzeki.
     W roku 2001 żadna z rzek nie osiągnęła I klasy czysto¶ci wód. Drugą klasę osiągnęły na niewielkich odcinkach rzeki: ¶wi¶lina i Kamienna, co stanowi zaledwie 1,0% całkowitej długo¶ci badanych rzek. W III klasie znalazło się 44,0%odcinków, w tym na całej długo¶ci Lubrzanka, Mierzawa i Biała Nida. Pozostałe 55,0% nie odpowiadało normatywom żadnej z klas czysto¶ci. W¶ród rzek najbardziej zanieczyszczonych znalazły się: Bobrza, Kamionka, Łagowica, Maskalis i Nidzica.
     Decydujące znaczenie w ostatecznej ocenie stanu czysto¶ci wód miały wskaĽniki z grupy biogenów (zw. azotu i fosforu) oraz miano Coli (tabela 3).
     Mimo ciągle niezadowalających wyników klasyfikacji ogólnej stan czysto¶ci wód powierzchniowych w zdecydowanej większo¶ci badanych wskaĽnikach ulega stopniowej poprawie osiągając często I lub II klasę czysto¶ci.