WIOŚ Kielce
Raporty
 
Rzeki 2001
Spis Treści
Wykaz oznaczeń
 
Wstęp
Fizyko-chemiczna
Bakteriologiczna
Hydrobiologia
Ogólna
 
Nida
Kamienna
Pilica
Nidzica
Czarna Staszowska
Koprzywianka
Opatówka
Wisła
Zbiorniki
 
Podsumowanie
 
Tabele
Rysunki
Ocena m. bezpośrednią

Ocena stanu czystości rzek województwa świętokrzyskiego w 2001 roku.


Jakość rzek w zakresie hydrobiologii

     Badania hydrobiologiczne pozwalają określić stopień rozwoju wskaźnikowych organizmów roślinnych i zwierzęcych w wodzie w zależności od obecności w niej organicznych lub mineralnych związków pokarmowych oraz zanieczyszczeń antropogenicznych.
     Wzorem lat ubiegłych w 2001 roku badania hydrobiologiczne rzek obejmowały oznaczenia chlorofilu "a" i indeksu saprobowości.
     Badania te prowadzono w 49 punktach pomiarowo-kontrolnych; w tym w 17 punktach monitoringu podstawowego (z częstotliwością 1 x w miesiącu) i 32 punktach monitoringu regionalnego (z częstotliwością 1 x w kwartale).
     Tylko trzy rzeki: Kamienną, Nidę i Maskalis kontrolowano na całej długości, pozostałe - w punktach ujściowych, dlatego analiz hydrobiologicznych nie włączono do klasyfikacji odcinkowej.
     Indeks saprobowości (obliczany w punktach monitoringu podstawowego na podstawie analiz biosestonu, a w punktach monitoringu regionalnego - sestonu i peryfitonu) tylko w 3 na 49 badanych punktów odpowiadał III klasie w pozostałych - II klasie czystości.
     Chlorofil "a" - wskaźnik koncentracji biomasy fitoplanktonu rzek w większości badanych punktów (40) osiągał stężenia mieszczące się w granicach norm I klasy czystości, sporadycznie II i non. Ponadnormatywne wartości chlorofilu "a" wystąpiły tylko w dwóch punktach: w Kamionce - ppk Bzinek i Silnicy - ppk Białogon.