CZĘŚĆ III. JAKOŚĆ POWIETRZA

4. Nowy system ocen jakości powietrza

     Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 62, poz. 627) zastępująca ustawę z 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska, uwzględniła wymagania dotyczące ochrony powietrza zawarte w dyrektywach Unii Europejskiej. Ustalony został nowy system ocen jakości powietrza oparty na porównaniu wartości stężeń występujących na danym obszarze z poziomami dopuszczalnymi, a także marginesami tolerancji. Dla stref, w których poziom choćby jednej substancji przekracza poziom dopuszczalny powiększony o margines tolerancji, wojewoda, po zasięgnięciu opinii starosty, określać będzie program ochrony powietrza, mający na celu osiągnięcie dopuszczalnych poziomów substancji w powietrzu. Dodatkowo wprowadzone zostały alarmowe poziomy niektórych substancji w powietrzu. W przypadku ryzyka występowania przekroczeń dopuszczalnych lub alarmowych poziomów substancji w powietrzu w danej strefie wojewoda, po zasięgnięciu opinii właściwego starosty, określi w drodze rozporządzenia, plan działań krótkoterminowych, w których ustalane będą działania mające na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia takich przekroczeń oraz ograniczenia skutków i czasu trwania zaistniałych przekroczeń.
     Oceny jakości powietrza dokonywane będą w ramach państwowego monitoringu środowiska. Ustawa wprowadziła obowiązek dokonywania przynajmniej co 5 lat klasyfikacji stref (powiatów) pod kątem poziomu każdej substancji na potrzeby ustalenia odpowiedniego sposobu oceny jakości powietrza, przy czym pierwsza wstępna klasyfikacja, która sporządzona została w 2001 r. podlegać będzie w 2002 r. aktualizacji. Obowiązujący sposób dokonywania oceny uzależniony jest więc od wyników klasyfikacji stref. Wyłącznie na podstawie pomiarów dokonywane są oceny w aglomeracjach i innych strefach, w których poziom danej substancji w powietrzu jest wyższy od górnego progu oszacowania, a nie przekracza poziomu dopuszczalnego oraz, w których poziom substancji przekracza poziom dopuszczalny. W pozostałych strefach, obok pomiarów, których program może być mniej intensywny, dopuszcza się także inne techniki oceny jak modelowanie matematyczne, czy obiektywne metody szacowania.
     Klasyfikacja stref wykonana na potrzeby ustalenia odpowiedniego sposobu oceny jakości powietrza rozpowszechniona zostanie poprzez internet na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Kielcach: www.kielce.pios.gov.pl.
     Oceny poziomu substancji w powietrzu w danej strefie wykonywane będą corocznie w oparciu o określone, w przepisach wykonawczych do ustawy, poziomy odniesienia (dopuszczalne poziomy substancji w powietrzu i marginesy tolerancji) - dopiero począwszy od 2003 roku.