WIOŚ Kielce
Raporty
 
Rzeki 1999
Spis Treści
Wykaz oznaczeń
 
Wstęp
Fizyko-chemiczna
Bakteriologiczna
Hydrobiologia
Ogólna
 
Nida
Kamienna
Pilica
Nidzica
Czarna Staszowska
Koprzywianka
Opatówka
 
Podsumowanie
 
Tabele
Rysunki
Hydrografia Położenie Klimat Gleby Erozja Zagospodarowanie Żródła zanieczyszczeń Jakość wód
Zlewnia NIDY

- Nida
- Biała Nida
- Łososina

- Brzeźnica
- Czarna Nida
- Lubrzanka
- Bobrza
- Silnica
- Mierzawa
- Maskalis


JAKOŚĆ WÓD

NIDA
W ocenie fizyko-chemicznej i ogólnej rzeka na znacznej długości od źródeł do punktu powyżej Nowego Korczyna (91,1 km) utrzymuje się poza klasą ze względu na przekroczone wartości stężeń biogenów i m. Coli. Końcowy, niewielki odcinek osiągnął III klasę czystości. W ocenie bakteriologicznej rzeka na nieco dłuższym odcinku od Wiślicy do ujścia odpowiada III klasie czystości. Jest to najkorzystniejsza z dotychczasowych ocen Nidy, która od lat na całej długości utrzymywała się poza klasą. Wyniki badań hydrobiologicznych nie odbiegają od ocen ubiegłorocznych. Stężenia chlorofilu "a" w większości przekrojów zachowały I klasę, tylko na ujściu w Nowym Korczynie były poza klasą. Wartości indeksu saprobowości na całej długości rzeki utrzymały II klasę czystości (strefa b-mezosaprobowa). Przedstawione w formie graficznej (rysunek 6) rozkłady stężeń substancji organicznej i biogenów w latach 1994 - 1999 wskazują na stopniowy spadek stężenia zanieczyszczeń w rzece, zwłaszcza BZT5 do norm klasy I na całej długości oraz fosforu ogólnego, którego wartości poniżej m. Kowala zmalały z non do III klasy czystości wód.
powrót do spisu rzek ...

Biała Nida
Stanowi źródłowy odcinek Nidy i obecnie na całej długości płynie w granicach województwa świętokrzyskiego. W roku 1999 w ocenie fizyko-chemicznej nastąpiła poprawa stanu czystości rzeki do II klasy na całej długości. O końcowej klasyfikacji zadecydował wskaźnik miano Coli, którego badane wartości odpowiadały III klasie czystości wód. Pod względem hyrobiologicznym rzeka utrzymała I klasę czystości ze względu na chlorofil "a" i II - indeks saprobowości. Wśród zakładów naruszających warunki pozwoleń wodno-prawnych na odprowadzanie ścieków do wód powierzchniowych zlewni Białej Nidy znalazły się: -Zakłady Przemysłu Wapienniczego "Miedzianka" w Miedziance (potok Hutka) -LHOIST BUKOWA Sp. z o. o. w Bukowej (potok od Skorkowa - dopływ Łososiny)
powrót do spisu rzek ...

Łososina
Jest dopływem Białej Nidy w jej ujściowym biegu. W roku 1999 prowadziła wody czyste, osiągające II klasę zarówno w ocenie fizyko-chemicznej, bakteriologicznej jak również hydrobiologicznej.
powrót do spisu rzek ...

Brzeźnica
Jako dopływ Nidy stanowi źródło zanieczyszczenia rzeki macierzystej. Badana na ujściu w ppk Borszowice zakwalifikowała się poza klasę ze względu na przekroczone wartości dopuszczalne stężeń fosforanów, fosforu ogólnego, azotynów i m. Coli. Rzeka jest odbiornikiem ścieków komunalnych z terenu miasta i gminy Jędrzejów. Na stan zanieczyszczenia rzeki wpływa bardzo niski stopień skanalizowania gminy, co powoduje przypadkowe zrzuty ścieków, często nie oczyszczonych bezpośrednio do rzeki.
powrót do spisu rzek ...

Czarna Nida
W ocenie fizyko-chemicznej znaczny jej odcinek pomiędzy Napękowem i ujściem Bobrzy (36,8 km) utrzymuje II klasę czystości wód, jednak podwyższona wartość m. Coli decyduje o klasie III. Rzeka jest odbiornikiem ścieków komunalnych i przemysłowych z okolic Bielin, Daleszyc, Bilczy i Morawicy, a w końcowym biegu - wód nadmiernie zanieczyszczonych pochodzących z jej dopływu - Bobrzy. Ten ujściowy, niewielki odcinek Czarnej Nidy od lat jest poza klasą. Badania hydrobiologiczne wykonywane były tylko w ujściowym punkcie - Tokarnia. Wartości indeksu saprobowości odpowiadały normom III klasy (strefa a-mezosaprobowa), natomiast stężenia chlorofilu "a" były niskie - I klasa czystości. Naruszenie warunków pozwoleń wodno-prawnych w zakresie odprowadzania ładunków zanieczyszczeń do Czarnej Nidy stwierdzono w wyniku kontroli w odniesieniu do: - Urzędu Gminy w Bielinach - Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Bilczy - Zespołu Szkół Rolniczych w Podzamczu Chęcińskim.
powrót do spisu rzek ...

Lubrzanka
W roku 1999 stan czystości rzeki uległ wyraźnej poprawie, zwłaszcza pod względem fizyko-chemicznym większość badanych wskaźników zachowało I, a tylko nieliczne - II klasę czystości wód. O końcowej ocenie ogólnej przesądził wskaźnik m. Coli, którego wartości od źródeł do Papierni odpowiadały III klasie czystości, a niewielki, końcowy odcinek rzeki zachował II klasę czystości. Wskaźniki hydrobiologiczne w badanym na ujściu punkcie - Papiernia odpowiadały wymogom: indeks saprobowości - II klasy, a chlorofil "a" - I klasy czystości, podobnie jak w roku 1998. Rzeka płynie w środkowym i ujściowym odcinku przez tereny rekreacyjne, stąd głównym źródłem zanieczyszczeń są ośrodki i domy wczasowe zlokalizowane wzdłuż jej biegu. W minionym roku stwierdzono naruszanie warunków pozwolenia wodno-prawnego przez Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych RENOMA w Leszczynach.
powrót do spisu rzek ...

Bobrza
W roku 1999 znaczny odcinek rzeki od źródeł do m. Dobromyśl zachował III klasę czystości wód, o czym zadecydował wskaźnik m. Coli. Pozostałe badane parametry mieściły się w granicach I i II klasy. Stan czystości dalszego, ujściowego odcinka rzeki nie odpowiadał normatywom, zwłaszcza poniżej zrzutów ścieków z oczyszczalni komunalnych dla Kielc i Chęcin, gdzie występuje znaczna koncentracja zanieczyszczeń z grupy biogenów. Wyniki badań hydrobiologicznych wykonywanych w punkcie Radkowice są analogiczne do roku ubiegłego i wskazują III klasę czystości ze względu na indeks saprobowości oraz I - chlorofil "a". Niskie stężenia chlorofilu "a" mogą wynikać ze zbyt dużego obciążenia rzeki w końcowym jej odcinku ściekami komunalnymi, co zahamowało rozwój glonów. W III kwartale 1999 roku przekazano do eksploatacji komunalną oczyszczalnię ścieków dla Chęcin, Radkowic, Skiby i Gościńca. Kontrolne wyniki badań przeprowadzonych po uruchomieniu oczyszczalni świadczą o dotrzymywaniu warunków pozwolenia wodno-prawnego w zakresie dopuszczalnych ładunków zanieczyszczeń odprowadzanych do Jaźwiczanki - dopływu Bobrzy.
powrót do spisu rzek ...

Silnica
Badana jest tylko na ujściu w ppk Białogon. W ocenie ogólnej rzeka nie odpowiadała normatywom żadnej z klas czystości. Poza klasą znalazły się wskaźniki: BZT5, azotyny, fosfor ogólny, i m. Coli. Badania hydrobiologiczne wykazały II klasę czystości. Rzeka stanowi źródło zanieczyszczeń odbiornika macierzystego, jakim jest Bobrza.
powrót do spisu rzek ...

Mierzawa
Rzeka w górnym biegu - do Sędziszowa utrzymuje III klasę czystości wód. Poniżej następuje zmiana klasy do non ze względu na przekroczone wartości stężeń azotynów i m. Coli. Stan ten utrzymuje się aż do ujścia do Nidy. W stosunku do ocen ubiegłorocznych nastąpiło pogorszenie jakości wód rzeki, zwłaszcza w jej końcowym biegu. W ocenie hydrobiologicznej nie stwierdzono zmian i nadal wyniki badań prowadzonych na ujściu w ppk Pawłowice w zakresie indeksu saprobowości wykazują II klasę czystości, natomiast chlorofil "a" - I klasę. Wśród zakładów naruszających warunki pozwoleń wodno-prawnych na odprowadzanie ścieków znalazły się: - PKP - Zakład Taboru w Sędziszowie - Osiedle PKP Sędziszów w Sędziszowie.
powrót do spisu rzek ...

Maskalis
Rzeka badana była na przestrzeni wielu lat tylko na ujściu. W minionym roku wykonano dodatkowe badania w jej górnym biegu (ppk Łatanice), co umożliwiło klasyfikację odcinkową W ocenie ogólnej stan czystości Maskalisa na całej długości nie odpowiada normatywom żadnej z klas. W obu badanych przekrojach pomiarowo-kontrolnych stwierdzono ponadnormatywne stężenia biogenów, zawiesiny, siarczanów, sodu i potasu, natomiast wskaźnik m. Coli był poza klasą na znacznej długości od źródeł do m. Szczytniki. Badania hydrobiologiczne prowadzono również w dwóch punktach pomiarowych, a uzyskane wyniki mieściły się w granicach klas I-III.
powrót do spisu rzek ...