WIOŚ Kielce
Raporty
 
Rzeki 2001
Spis Treści
Wykaz oznaczeń
 
Wstęp
Fizyko-chemiczna
Bakteriologiczna
Hydrobiologia
Ogólna
 
Nida
Kamienna
Pilica
Nidzica
Czarna Staszowska
Koprzywianka
Opatówka
Wisła
 
Zbiorniki
 
Podsumowanie
 
Tabele
Rysunki
Ocena m. bezpośrednią
Charakterystyka zbiorników Ocena jakości wody w zbiornikach zaporowych
Charakterystyka zbiorników


- Brody
- Cedzyna

- Chańcza
- Rejów


Charakterystyka zbiorników



Brody
Zbiornik o pojemności 7,5 mln m3 i powierzchni 261 ha zlokalizowany został na 76,8 km rzeki Kamiennej jako wielofunkcyjny dla potrzeb Zakładów Górniczo-Metalowych w Zębcu. Wykorzystanie zbiornika do celów przemysłowych jest aktualnie małe, pełni natomiast funkcję rekreacyjną i przeciwpowodziową. Wiosną jakość wód zbiornika nie odpowiadała normom pod względem fizyko-chemicznym i bakteriologicznym. O złej jakości wód zadecydowały tylko 2 wskaźniki: azotyny i miano Coli. Pozostałe oznaczane parametry osiągały klasy II i I. W serii jesiennej nastąpiła poprawa stanu czystości wód do III klasy, o czym przesądziły również tylko azotyny i miano Coli. Najwięcej zanieczyszczeń dopływa wraz z rzeką Kamienną, która w 2001 roku powyżej zbiornika prowadziła wody nie odpowiadające normom (ze względu na: azotyny, fosfor ogólny i miano Coli). Na stan czystości wód zbiornika mogą wpływać również spływy obszarowe z pobliskich pól, lasów, terenów zabudowanych.
powrót do spisu rzek ...

Cedzyna
Zbiornik zlokalizowany na 12,4 km rzeki Lubrzanki w pobliżu aglomeracji kieleckiej ma pojemność 1,55 mln m3, powierzchnię 64 ha i pełni funkcję rekreacyjną. Jakość wód zbiornika w obydwu seriach badań (wiosną i jesienią 2001 roku) zakwalifikowano do II klasy czystości. Większość spośród badanych parametrów osiągała I klasę czystości. Zbiornik zasila rzeka Lubrzanka, prowadząca w 2001 roku wody III klasy czystości, o czym zadecydowało miano Coli. Powyżej zbiornika Lubrzanka jest odbiornikiem ścieków z Oczyszczalni Komunalnej w Leszczynach, Ośrodka Wczasowego "Ameliówka" w Mąchocicach.
powrót do spisu rzek ...

Chańcza
Zbiornik o docelowej pojemności 24,5 mln m3 i powierzchni 290 ha zlokalizowany na 34,5 km rzeki Czarnej Staszowskiej budowany był głównie dla potrzeb Kopalni i Zakładów Chemicznych "Siarkopol" w Grzybowie. Obecnie z uwagi na ograniczenie produkcji wykorzystanie zbiornika do celów przemysłowych jest niewielkie, pełni on funkcję rekreacyjną i przeciwpowodziową. W roku 2001 stężenia parametrów fizyko-chemicznych oraz bakteriologicznych nie wykraczały poza normy klas I - II. Zbiornik zasila rzeka Czarna Staszowska (III klasa: zawiesina, azotyny i miano Coli) i uchodząca do niej tuż przed zbiornikiem Łagowica ( non - miano Coli, zawiesina). Otoczony jest w większości lasami, a na niewielkich odcinkach sąsiaduje z terenami wiejskimi i ośrodkami wypoczynkowymi, które mogą przyczyniać się do pogorszenia stanu czystości wód zbiornika. Punktowymi źródłami zanieczyszczeń w zlewni zbiornika są Oczyszczalnie ścieków w Łagowie i Rakowie zrzucające ścieki do rzeki Łagowicy.
powrót do spisu rzek ...

Rejów
Zbiornik o pojemności 1,2 mln m3 i powierzchni 30 ha zaprojektowany został jako wielofunkcyjny. W obydwu seriach badań jakość wód zbiornika została zakwalifikowana do III klasy czystości pod względem fizyko-chemicznym. Zadecydował o tym tylko jeden wskaźnik - azotyny. Pozostałe badane parametry odpowiadały normom I, a sporadycznie II klasy czystości. Bakteriologicznie (miano Coli) wody zbiornika oceniono jako II klasy czystości Zbiornik zasila rzeka Kamionka, która w 2001 roku prowadziła wody nie odpowiadające normom (miano Coli). Rzeka powyżej zbiornika odbiera ścieki z Oczyszczalni Komunalnej w Suchedniowie. Poza tym zanieczyszczenia spływają do zbiornika z otaczających terenów leśnych, pól, ośrodków rekreacyjnych.
powrót do spisu rzek ...