CZĘŚĆ I. ŚRODOWISKO PRZYRODNICZE

1. Ochrona przyrody

Rezerwaty przyrody są to obszary objęte ochroną, której przedmiotem może być całość przyrody na danym terenie albo poszczególne jej składniki należące do świata zwierzęcego, roślinnego lub przyrody nieożywionej.
     W zależności od celu i sposobu realizacji ochrony wyróżnia się rezerwaty przyrody: ścisłe i częściowe.
     Rezerwaty ścisłe obejmują obszary poddane ochronie całkowitej służąc wyłącznie celom naukowym i dydaktycznym. Ruch turystyczny, jak i wszelka ingerencja człowieka są w nich zabronione. Wstęp do takich rezerwatów możliwy jest wyłącznie za zgodą Wojewody. Na terenie województwa świętokrzyskiego funkcjonuje 1 leśny rezerwat ścisły - Świnia Góra. Większość rezerwatów na terenie województwa to rezerwaty częściowe. Można poddawać je zabiegom ochronnym, odpowiednio dla potrzeb określonych w planie ochrony rezerwatu. Dopuszczony jest w nich ruch turystyczny wyłącznie po oznakowanych szlakach.
     Rozmieszczenie rezerwatów na terenie województwa jest nierównomierne. Największa ich liczba skupiona jest w regionie Gór Świętokrzyskich oraz Niecki Nidziańskiej (głównie rezerwaty stepowe) Na uwagę zasługuje fakt, że niemal wszystkie rezerwaty przyrody w naszym województwie są położone na terenach: Parku Narodowego, Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych (oraz ich stref ochronnych) lub w obszarach chronionego krajobrazu. Wykaz wszystkich istniejących rezerwatów wg stanu na dzień 31 grudnia 2001 r. zawiera tabela 1 i rysunek 2.