CZĘŚĆ I. ŚRODOWISKO PRZYRODNICZE

8. Zasoby wód powierzchniowych

     Województwo świętokrzyskie leży w lewostronnym dorzeczu rzeki Wisły na pograniczu górnego i środkowego jej biegu. Teren województwa obejmuje prawie całkowicie zlewnie rzeki Nidy, Kamiennej, Kanału Strumień i Czarnej Staszowskiej, Koprzywianki i Opatówki oraz cząstkową zlewnię rzeki Pilicy.
     W tabeli 6 zestawiono średnie roczne przepływy w profilach wodowskazowych rzek z obszaru województwa świętokrzyskiego, a w tabeli 7 przedstawiono wykorzystanie wód powierzchniowych.
     Zasoby wód powierzchniowych województwa świętokrzyskiego wyrażone odpływem rocznym wynoszą ca 1890 mln m3. Ogólna szacunkowa ilość zretencjonowanych wód na obszarze województwa wynosi około 67 mln m3. Są to wody gromadzone zarówno w zbiornikach wodnych jak i w stawach rybnych. Ilość zretencjonowanej wody na obszarze województwa stanowi około 3,6% ogólnych zasobów wód powierzchniowych. Uwzględniając niewielki stopień retencjonowania wód na terenie województwa, priorytetowym zadaniem jest budowa nowych zbiorników wodnych.
     Do najbardziej znaczących inwestycji z zakresu budownictwa wodnego na terenie województwa należy budowa zbiornika WIÓRY na rzece Świślinie, o poj. 35 mln m3. Przewidywany termin zakończenia jego realizacji to 2004 r.
     Kontynuowano również budowę zbiornika "Szymanowice" w gminie Klimontów o poj. ok. 1 mln m3. Zakończono natomiast realizację zbiornika "Solec-Zdrój" o poj. 103 tys. m3, a także wielu stawów rybnych mających szczególnie znaczenie gospodarcze dla inwestorów, a mniejsze w zakresie ogólnego bilansu gromadzonych wód powierzchniowych.