CZĘŚĆ I. ŚRODOWISKO PRZYRODNICZE

9. Zagospodarowanie zasobów wodnych

     Na obszarze województwa znajduje się 16 znaczących ujęć wód powierzchniowych, służących głównie celom przemysłowym. Do najważniejszych należą ujęcia na rzece Wiśle i Wschodniej dla potrzeb Elektrowni Połaniec, na Nidzicy i Małoszówce dla potrzeb Cukrowni Łubna, na Łososinie dla Cementowni Małogoszcz , na Kamiennej dla potrzeb Huty Ostrowiec i Obszaru Przemysłowego Zakładów Ostrowieckich. Najważniejsze ujęcia komunalne to Nowy Korczyn na rzece Nidzie oraz będące w trakcie realizacji ujęcie w Starym Korczynie również na rzece Nidzie.
     Wykorzystanie zasobów wód powierzchniowych zobrazowano na rysunku 5. Pobór wody na potrzeby gospodarki narodowej i ludności w województwie świętokrzyskim w latach 2000-2001 obrazuje tabela 7.
     Z danych GUS wynika, że pobór wody podziemnej dla zaopatrzenia ludności w 2001 roku wyniósł 54568 tys. m3, co w porównaniu z rokiem 2000 stanowi spadek ca 3000 tys. m3. Największy udział w zużyciu wody podziemnej ma miasto Kielce, powiat kielecki, starachowicki, ostrowiecki i skarżyski.