CZĘŚĆ V. GOSPODARKA ODPADAMI

Podsumowanie

     Z analizy zgromadzonych informacji na temat gospodarowania odpadami w województwie świętokrzyskim wynika, że w 2001 roku 216 ankietowanych przez WIOŚ producentów wytworzyło 1718,7 tys. Mg różnego rodzaju odpadów, z których 60,7% wykorzystano, 2,5% unieszkodliwiono, 3,0% czasowo gromadzono, a 33,8% składowano.
     Odpady niebezpieczne w województwie, wykazane przez 201 jednostek wytwarzających takie odpady, stanowiły 0,2% tj. 3,9 tys. Mg wszystkich powstałych odpadów poprodukcyjnych, z których wykorzystano 23,5%, unieszkodliwiono 70,0%, tymczasowo gromadzono 4,4%, a tylko 2,0% (0,01% wszystkich przeznaczonych do składowania) ulokowano na składowiskach.
     Około 96% odpadów składowanych kierowanych jest na składowiska własne zakładów wytwarzających je, a pozostałe ilości gromadzone są na składowiskach komunalnych.
     Składowanie odpadów komunalnych zaledwie w kilkunastu przypadkach odbywa się na składowiskach spełniających w pełni warunki ochrony środowiska. Dlatego też, w związku z wymaganiami zawartymi w nowej ustawie o odpadach większość właścicieli składowisk komunalnych stanie w niedługim czasie przed koniecznością podjęcia decyzji o likwidacji lub modernizacji składowisk.
     W 2001 roku w województwie eksploatowano 42 składowiska odpadów komunalnych, na które zdeponowano 233,7 tys. Mg odpadów, o 110,7 tys. Mg mniej niż w 2000 roku. Zmniejszenie ilości odpadów komunalnych kierowanych na wysypiska jest wynikiem coraz szerzej stosowanej selektywnej zbiórki oraz wdrażanego recyklingu tych odpadów.
     Specyficznym rodzajem składowisk są tzw. mogilniki, które użytkowane były w latach 60. i 70. z przeznaczeniem do gromadzenia przeterminowanych środków ochrony roślin. Do końca 2001 roku z 22 mogilników zlokalizowanych na terenie województwa rozpoznano i zlikwidowano 15 oraz 8 magazynów po byłych lub w istniejących spółkach. Środki na ten cel zostały pozyskane z Narodowego, Wojewódzkiego, Powiatowych i Gminnych Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa Oddział Terenowy w Rzeszowie. Działania na rzecz likwidacji pozostałych 6 mogilników będą kontynuowane w 2002 roku ze względu na duże zagrożenie środowiska oraz jeden z warunków w negocjacjach o przystąpienie Polski do Unii Europejskiej.