WIOŚ Kielce
Raporty
 
Rzeki 2001
Spis Treści
Wykaz oznaczeń
 
Wstęp
Fizyko-chemiczna
Bakteriologiczna
Hydrobiologia
Ogólna
 
Nida
Kamienna
Pilica
Nidzica
Czarna Staszowska
Koprzywianka
Opatówka
Wisła
 
Zbiorniki
Podsumowanie
 
Tabele
Rysunki
Ocena m. bezpośrednią
Hydrografia Położenie Klimat Gleby     Żródła zanieczyszczeń Jakość wód
Zlewnia PILICY

JAKOŚĆ WÓD





Pilica

Jest klasyfikowana centralnie z wykorzystaniem badań prowadzonych na terenie województwa świętokrzyskiego w ppk Maluszyn i Szczekociny. W roku 2001 odnotowano poprawę jakości wód w przekroju pomiarowym Maluszyn pod względem fizyko-chemicznym z III do II klasy czystości oraz bakteriologicznym z non do klasy III. Stwierdzono również poprawę stanu sanitarnego rzeki w przekroju pomiarowym Szczekociny, rzeka w tym punkcie w klasyfikacji ogólnej osiągnęła III klasę czystości wód. Wskaźnikami decydującymi o klasie czystości wód pozostająą: azotyny, fosfor ogólny i m. Coli. Pod względem hydrobiologicznym w obydwu punktach odnotowano II klasę ze względu na indeks saprobowości i I - ze względu na chlorofil "a". Wśród zakładów odprowadzających ścieki do wód zlewni Pilicy i naruszających warunki pozwoleń wodno-prawnych znalazły się: - Spółdzielnia Inwalidów "NAPRZÓD" w Końskich (rz. Czysta), - Korporacja AHG "Prebet" Sp. z o.o. w Żelisławicach (rz. Seca), .
powrót do spisu rzek ...

Czarna Włoszczowska
Jest lewobrzeżnym dopływem Pilicy i badana była tylko w przekroju Ciemiętniki. W roku 2001 ten ujściowy odcinek rzeki zachował dotychczasową III klasę czystości wód, o czym zadecydowały wartości stężeń ChZT-Mn i miana Coli, pozostałe badane wskaźniki odpowiadają I i II klasie czystości. Jednym ze źródeł zanieczyszczenia rzeki jest Komunalna Oczyszczalnia Ścieków we Włoszczowie naruszająca warunki pozwolenia wodno-prawnego.
powrót do spisu rzek ...

Czarna Struga
Jako lewobrzeżny dopływ Czarnej Włoszczowskiej badana była na ujściu w przekroju pomiarowo-kontrolnym Belina. Jakość wód rzeki utrzymuje się na poziomie wyników badań ubiegłorocznych, w III klasie czystości ze względu na ChZT-Mn i m. Coli. Pozostałe wskaźniki zachowują I, a sporadycznie II klasę czystości wód.
powrót do spisu rzek ...

Czarna Maleniecka (Konecka)
W roku 2001 wzrosło zanieczyszczenie rzeki zarówno we wskaźnikach fizyko-chemicznych jak i bakteriologicznych. W ocenie ogólnej stanu czystości wód w źródłowym biegu oraz na odcinku między m. Czarna i m. Sielpia rzeka znalazła się poza klasą ze względu na niskie wartości odczynu pH (pochodzące z podłoża) oraz m. Coli. Pozostałe odcinki zakwalifikowały się do III klasy ze względu na odczyn pH, ChZT-Mn, azotyny, fosfor ogólny i m. Coli. Pozostałe wskaźniki zachowały w większości oznaczeń I klasę czystości wód. W wyniku badań hydrobiologicznych prowadzonych tylko w ujściowym punkcie pomiarowym - Maleniec stwierdzono, że stężenia chlorofilu "a" oraz indeks saprobowości odpowiadały II klasie czystości wód. Głównym źródłem zanieczyszczenia rzeki są zlokalizowane w jej górnym biegu następujące zakłady: - Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Stąporkowie, - Zakład Gospodarczy Oczyszczalnia Komunalna w Radoszycach.
Zmiany stanu czystości wód rzeki Czarnej Malenieckiej w latach 1996-2001
Zmiany stężęń wskaźników zanieczyszczenia rzeki Czarnej Malenieckiej w ppk Maleniec
W całym analizowanym okresie badań prowadzonych na ujściu w przekroju pomiarowym - Maleniec stężenia BZT5 i azotynów zachowują I klasę czystości, a fosforu ogólnego - II klasę czystości wód.

powrót do spisu rzek ...