CZĘŚĆ IV. HAŁAS

3.
Hałas przemysłowy


     Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Kielcach według stanu na dzień 31.12.2001 r. posiadał w swojej ewidencji 121 zarejestrowanych zakładów emitujących hałas do środowiska, spośród których 84 posiadają decyzje o dopuszczalnym poziomie hałasu.
     Pomiary natężenia hałasu przemysłowego w 2001 r. przeprowadzono w 136 punktach kontrolnych znajdujących się na terenie 34 jednostek gospodarczych. Przekroczenia dopuszczalnego poziomu dźwięku w porze dziennej lub nocnej odnotowano w 19 zakładach, co stanowi 56% ogółu poddanych pomiarom podmiotów. W zakładach z przekroczeniami norm pomiary wykonano w 76 punktach. Naruszenie norm hałasu w porze dziennej odnosiło się do 19 punktów, natomiast w porze nocnej dotyczyło 37 punktów. Najczęstsze przekroczenia hałasu dotyczyły zakresu dźwięku 1-5 dB i w porze dziennej wystąpiły w 7, a w porze nocnej w 23 punktach. Przekroczenia poziomu hałasu o ponad 15 dB wystąpiły 3 razy w porze nocnej i odnotowano je w wyniku kontroli rozpoznawczej. Na 19 zakładów, w których wystąpiły przekroczenia dopuszczalnych norm, w 10 z nich przekroczenia występowały również w latach ubiegłych.
     Wyniki badań hałasu przemysłowego z roku 2001 z uwzględnieniem rodzaju kontroli przedstawiono w tabeli 77.
     Kontrole rozpoznawcze podmiotów gospodarczych w zakresie emisji hałasu do środowiska, w roku 2001 podobnie jak w roku ubiegłym, wykazały przekroczenia dopuszczalnego poziomu hałasu w środowisku w porze nocnej nawet o ponad 15 dB. W roku 2000 dotyczyło to dwóch zakładów wydobywczo-przetwórczych materiałów budowlanych, natomiast w 2001 r. przekroczenia te wystąpiły w odniesieniu do jednego zakładu przetwórstwa rolno-spożywczego. Stwierdzono wówczas przekroczenia w 6 punktach kontrolnych w 2000 roku (11% ogółem punktów z przekroczeniami w porze nocnej), a w przypadku roku 2001 dotyczyło to 3 punktów kontrolnych (8% ogółu). Przekroczeń w takim zakresie nie notowano w latach 1997-1999.
     Zestawienie wyników badań hałasu przemysłowego wykonanych w latach 1996-2001 zawiera tabela 78, a procentowy rozkład przekroczeń norm w punktach pomiarowych (w porze nocnej) ilustruje rys. 62.
     Spośród 7 zakładów skontrolowanych w 2001 r. w wyniku skarg i interwencji na uciążliwy hałas, w 4 wystąpiły przekroczenia norm. W porównaniu do lat ubiegłych, a szczególnie do lat 1996, 1999 i 2000, można stwierdzić, iż znacznie zmalała liczba jednostek kontrolowanych pod wpływem interwencji i skarg. Zmniejszyła się również ilość obiektów, w których stwierdzono przekroczenia norm.
     Ilość rozpatrywanych w latach 1996-2001 skarg i interwencji na hałas przenikający do środowiska z różnego rodzaju źródeł przedstawia rys. 63.
     Źródłem hałasu w tych zakładach były stosowane tam urządzenia. Na przykład w dziedzinie produkcyjno-usługowo-handlowej były to: elektronarzędzia, gilotyny, piły, tokarki, frezarki, przecinarki, maszyny do zgrzewania folii oraz ułatwiające transport technologiczny wózki widłowe. Urządzenia wywołujące hałas zainstalowane na zewnątrz pomieszczeń zakładowych to m.in. sprężarki tłokowe. W zakładach świadczących usługi stolarskie, hałas powstaje głównie w wyniku działania wentylatorów cyrkulacyjnych w suszarniach drewna. Natomiast w zakładach energetycznych źródłem hałasu są m.in. transformatory i urządzenia napowietrzne rozdzielni (most szynowy).
     Tylko 3 zakłady spośród kontrolowanych podjęły w 2001 r. inicjatywy na rzecz ograniczenia emisji hałasu uciążliwego do środowiska. Działanie te polegały na wyciszeniu wentylatorów dachowych, budowie ekranu akustycznego od strony zabudowy mieszkaniowej, przeprowadzeniu prac modernizacyjnych na ciągach technologicznych, wyciszeniu wentylatorów kotłowni oraz przenośników taśmowych ciągu buraczanego.