CZĘŚĆ V. GOSPODARKA ODPADAMI

1. Odpady

1.2. Odpady niebezpieczne

      Wojewódzka baza danych SIGOP-W stanowiła podstawowe źródło informacji o odpadach niebezpiecznych. W 2001 r. zgromadzono tam informacje o 201 jednostkach, w których powstają te odpady. Dane dotyczą 89 zakładów wytwarzających rocznie do 1 Mg, 108 - do 100 Mg i 4 - powyżej 100 Mg odpadów klasyfikowanych jako niebezpieczne. Głównymi źródłami powstawania odpadów niebezpiecznych jest przede wszystkim działalność służb medycznych i weterynaryjnych oraz przemysł. Procesy powodujące powstawanie olejów odpadowych, hutnictwo żelaza i metali nieżelaznych, zużywanie urządzeń typu: akumulatory, baterie oraz czyszczenie zbiorników po produktach ropopochodnych jak również urządzenia z procesów oczyszczania ścieków, to podstawowe gałęzie produkcji w województwie świętokrzyskim, gdzie powstaje najwięcej odpadów niebezpiecznych. Odpady tego typu powstają również w związku z użytkowaniem substancji niebezpiecznych, takich jak chemiczne środki ochrony roślin, farby, lakiery, środki odkażające, chemikalia fotograficzne, oleje i rozpuszczalniki. W ostatnich latach znaczącym źródłem odpadów niebezpiecznych są także liczne podmioty prowadzące działalność usługową i handlową (zużyte oleje, emulsje, baterie, opakowania po chemikaliach, lampy rtęciowe, przeterminowane leki).
     W roku 2001 w województwie świętokrzyskim wytworzono 3,9 tys. Mg odpadów zaliczanych do niebezpiecznych, co stanowiło 0,2% wszystkich powstałych odpadów poprodukcyjnych. Ilość tych odpadów w ogólnej ilości wytworzonych jest zróżnicowana i w poszczególnych powiatach wynosi od 0,1% do 3,0%. Największy ich udział dotyczy powiatu starachowickiego, do czego przyczyniła się zmiana kodu odpadu z innego niż niebezpieczny (02 02 02 - odpady z uboju i przetwórstwa ryb) na niebezpieczny (18 02 02 - odpady, których zbieranie i składowanie podlega specjalnym przepisom ze względu na zapobieganie infekcjom) wytworzonego przez CONSTAR S.A. w Starachowicach.
     Procentowy udział wytworzonych odpadów niebezpiecznych w stosunku do ogółem powstałych odpadów w 2001 roku w poszczególnych powiatach przedstawiono w tabeli 83 , a udział powiatów w ilości wytworzonych odpadów na rys. 66.
     Największe ilości odpadów niebezpiecznych są wytwarzane przez zakłady zlokalizowane w m. Kielce (30,8%) oraz w powiatach: starachowickim (36,1%), skarżyskim, kieleckim i ostrowieckim (od 5,0 do 5,4%), a tylko około 18% powstało w pozostałych 9 powiatach województwa. Bilans odpadów niebezpiecznych przedstawia tabela 84.
     Prawie 50% odpadów niebezpiecznych tj. 1,8 tys. Mg powstało w trzech zakładach:
     ˇ CONSTAR S.A. w Starachowicach (około 30% wszystkich odpadów niebezpiecznych wytworzonych w województwie),
     ˇ NSK ISKRA S.A. w Kielcach (15%),
     ˇ STAR TRUCKS Sp. z o.o. w Starachowicach (powyżej 3%).
     Pod względem ilości wytworzonych w 2001 roku odpadów niebezpiecznych, największy udział (49,8%) miały odpady zaliczane do grupy 18, przy czym 29,2% stanowiły odpady z działalności służb weterynaryjnych, a pozostałe 20,6% z działalności służb medycznych. Inne odpady niebezpieczne wytwarzane w największych ilościach (23,1%) to oleje odpadowe (grupa 13), powstające u większości podmiotów gospodarczych. W dużych ilościach (11,8%) wytwarzane są także odpady z kształtowania i powierzchniowej obróbki metali i tworzyw sztucznych z grupy 12, a są to przede wszystkim odpadowe oleje z obróbki metali nie zawierające chlorowców niezemulgowanych (5,9%), oraz odpadowe emulsje z obróbki metali nie zawierające chlorowców (4,4%). Znaczące ilości (8,6%) stanowią także odpady zaliczane do grupy 16, a w tym baterie i akumulatory (5,9%) oraz odpady z czyszczenia zbiorników magazynowych i cystern transportowych (2,0%). Odpady z pozostałych 10 grup stanowią zaledwie 6,7% ogółem wytworzonych w województwie odpadów niebezpiecznych.
     Zestawienie ilości wytworzonych odpadów niebezpiecznych z poszczególnych grup w latach 2000 - 2001 przedstawia tabela 85, a procentowy udział poszczególnych grup odpadów w ogólnej ilości wytworzonych odpadów niebezpiecznych w 2001 roku rys. 67.