CZĘŚĆ VI. ZANIECZYSZCZENIE GLEB

Podsumowanie

     Z wyników wstępnych uzyskanych z monitoringu krajowego wynika, że grunty użytkowane rolniczo na terenie województwa świętokrzyskiego nie zawierają nadmiernych ilości metali ciężkich. Tylko w dwóch punktach stwierdzono nieznaczne podwyższenie zawartości ołowiu i miedzi. Niską zawartość wykazuje również siarka siarczanowa oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. 
     Wyniki otrzymane z prowadzonego w roku 2000 monitoringu regionalnego wykazują, że badane grunty nie zawierają nadmiernych ilości metali ciężkich. Nieznacznie podwyższone stężenia niektórych metali w pojedynczych punktach nie oznaczają zanieczyszczenia gleb w objętych badaniami rejonach. Jedynie gleba ogródków przydomowych w Skarżysku-Kamiennej wykazuje słabe i średnie zanieczyszczenie niektórymi metalami ciężkimi. Wobec powyższego nie jest wskazana tam uprawa warzyw przeznaczonych do bezpośredniego spożycia. 
     Prowadzony monitoring lokalny wokół Elektrociepłowni Kielce wykazuje malejącą zawartość głównych składników pokarmowych. Początkowo obserwowany wzrost zakwaszenia uległ zahamowaniu i jego wartość zbliżona jest do wartości uzyskanych w badaniach pilotażowych. Zawartość pierwiastków śladowych w glebach ornych uległa zmniejszeniu w całym profilu glebowym i jest zbliżona lub niższa od tła geochemicznego. W glebach leśnych zawartość ołowiu, niklu, wanadu i fluoru jest wyższa niż tło geochemiczne. Natomiast monitoring lokalny, prowadzony wokół innych źródeł zanieczyszczeń, nie wykazuje ujemnego ich wpływu na okoliczne gleby.