CZĘŚĆ X.
DZIAŁALNOŚĆ WOJEWÓDZKIEGO INSPEKTORATU OCHRONY ŚRODOWISKA W KIELCACH


2. Laboratorium WIOŚ

     Laboratorium Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Kielcach składa się z trzech komórek organizacyjnych: Pracowni Badań Wód, Pracowni Biologiczno-Glebowej i Pracowni Badań Powietrza.
     Kadra pracowników laboratorium to 24 osoby, w tym 12 z wyższym wykształceniem.
     Laboratorium realizuje badania w zakresie monitoringu: wód powierzchniowych, wód opadowych, gleb, imisji pyłowo-gazowej w powietrzu (trzy stacje automatycznych pomiarów ciągłych wraz z systemem zbierania, przekazywania i opracowywania danych, zlokalizowane na terenie Kielc i w okolicy) i hałasu, oraz badań i pomiarów kontrolnych jakości w zakresie: wód powierzchniowych, wód podziemnych, ścieków, gleby, osadów, odpadów, emisji zanieczyszczeń pyłowo-gazowych do atmosfery ze źródeł energetycznych i hałasu.
     Laboratorium świadczy także, choć w ograniczonym zakresie, usługi: badania wód powierzchniowych i podziemnych, ścieków, odpadów, osadów i gleby, emisji zanieczyszczeń pyłowo-gazowych i pomiarów hałasu. Zapewnia wysoką jakość prowadzonych badań, gwarantowaną przez wysokokwalifikowany personel, sprawne i dobrej klasy wyposażenie pomiarowe i badawcze, stosowanie odczynników posiadających certyfikaty jakości, stosowanie wiarygodnych metodyk i procedur badawczych oraz skuteczną kontrolę jakości badań.
     W roku 2000 laboratorium kontynuowało, zapoczątkowane w końcu 1999 r., wdrażanie metodyk badawczych związanych z zakupionymi (chromatograf jonowy), bądź otrzymanymi z centralnych dostaw aparatami (GC MS VARIAN).
     W minionym roku wdrożono także oznaczanie zawartości metali i benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym.
     Wyrazem kontynuacji dążeń do osiągnięcia jak najwyższego poziomu jakości realizowanych 
w Laboratorium badań było wznowienie, posiadanego od 1997 r., certyfikatu systemu jakości wg wymagań normy PN-EN 45001 i Przewodnika ISO/IEC 25:1990.
     Przeprowadzony przez przedstawicieli Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji w marcu 2000 r. audit wznawiający potwierdził w pełni kompetencje laboratorium w zakresie badań zgłoszonych do akredytacji. Liczba metodyk akredytowanych nie uległa zmianie i wynosi 46.
     Laboratorium Inspektoratu planuje w 2001 r. rozszerzenie zakresu badań, objętych akredytacją, o metodyki dotyczące emisji pyłowo-gazowej w powietrzu atmosferycznym, pomiarów hałasu oraz chromatografii jonowej.
     Laboratorium dysponuje dwoma pojazdami specjalistycznymi: ambulansem do badań monitoringowych wód powierzchniowych i ambulansem do pomiarów wielkości emisji pyłowo-gazowej ze źródeł energetycznych (w grudniu 2000 r. dokonano wymiany użytkowanego dotychczas ambulansu marki Lublin na ambulans marki FIAT DUCATO). Oba pojazdy są wyposażone w podstawową aparaturę pomiarową, co umożliwia wykonywanie pomiarów i badań w terenie.