CZĘŚĆ III. ZASOBY ORAZ STAN CZYSTOŚCI WÓD

1. Zasoby wodne województwa i ich wykorzystanie

1.1. Wody powierzchniowe

Do najbardziej znaczących inwestycji z zakresu budownictwa wodnego na terenie województwa należy trwająca już od 22 lat budowa zbiornika Wióry na rzece Świślinie, o poj. 35 mln m3. Jest to inwestycja o bardzo dużym znaczeniu dla regionu świętokrzyskiego z uwagi na przewidziane dla niej funkcje przeciwpowodziową, retencyjną i rekreacyjną. Niewielkie środki finansowe przeznaczane w ostatnim okresie na kontynuację robót nie rokują nadziei na szybkie zakończenie tej inwestycji. Trwa remont jazu i zapory zbiornika Cedzyna na rzece Lubrzance. W czerwcu br planowane jest zakończenie robót i ponowne spiętrzenie wody w zbiorniku.
Również kontynuowana jest budowa zbiornika Szymanowice na rzece Koprzywiance o pow. 51,3 ha i poj. ok. 1 mln m3, w gminie Klimontów.
Wody powierzchniowe wykorzystywane są dla celów:
- rolniczych i leśnych (stawy rybne, nawodnienia),
- technologicznych (zaopatrzenie przemysłu),
- komunalnych,
- energetycznych (produkcja energii elektrycznej),

Na obszarze województwa jest 16 ujęć wód powierzchniowych służących celom komunalnym i przemysłowym, zlokalizowanych w zlewniach rzek: Kamiennej (5), Nidzie (5), Nidzicy (2), Koprzywiance (1), Wiśle (1) i Czarnej Staszowskiej (2). Łączny pobór wód powierzchniowych, w/g danych szacunkowych stanowi 3 486 500 m3/d. Z obszaru byłego województwa tarnobrzeskiego przybyły 3 ujęcia wód powierzchniowych: Cukrowni Włostów, Kopalni i Z-du Ch SIARKOPOL w Grzybowie, Elektrowni POŁANIEC o łącznym poborze szacowanym na 3 338 000 m3/d (tj. 1 218,4 mln m3/rok). Do celów energetycznych służy między innymi 15 małych elektrowni wodnych (rys. 44 ).


Oprócz wyżej wymienionych ujęć przeważnie dla celów technologicznych istnieje wiele innych o mniejszym poborze wykorzystywanych przez rolnictwo. Są to ujęcia z piętrzeń wód w rzekach głównie dla stawów rybnych i do nawodnień użytków rolnych. W województwie, w/g danych szacunkowych, istnieje 155 kompleksów stawów rybnych o powierzchni kompleksu większej od 1 ha o łącznej powierzchni lustra wody 2926,7 ha. Zlokalizowane one są głównie w następujących zlewniach:
- rzeka Nida - 1 467,7 ha
- rzeka Pilica - 761,9 ha
- rzeka Czarna Staszowska - 691,9 ha

Pobór wody powierzchniowej określony na podstawie oświadczeń złożonych do opłat za gospodarcze korzystanie ze środowiska przedstawiono w tabeli 37. W zestawieniu tabelarycznym uwzględniono tylko ilość wody powierzchniowej zużytej bezpowrotnie do celów związanych z wytwarzaniem energii elektrycznej przez Elektrownię w Połańcu. Dane tabelaryczne zobrazowano w sposób graficzny na rys. 45 .