CZĘŚĆ X.
DZIAŁALNOŚĆ WOJEWÓDZKIEGO INSPEKTORATU OCHRONY ŚRODOWISKA W KIELCACH


1. Działalność kontrolna WIOŚ

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Kielcach prowadził w 1999 roku kontrole jednostek organizacyjnych, które w swej działalności korzystają gospodarczo ze środowiska. Wzorem lat poprzednich cele i kierunki, jakie były realizowane w czasie kontroli, wynikały z uzgodnień dokonywanych z Wojewodą Świętokrzyskim, zadań stawianych przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska oraz wniosków i interwencji przekazywanych przez organy administracji samorządowej i rządowej, organizacje społeczne i osoby indywidualne. Uwzględniając fakt objęcia działaniami znacznie większego terenu jaki znalazł się w granicach administracyjnych województwa świętokrzyskiego, wzrosła zarówno ilość jednostek korzystających gospodarczo ze środowiska będących w ewidencji Inspekcji, jak również podmiotów wnoszących o podjęcie czynności sprawdzających.
Zakresy zagadnień, jakie były objęte działaniami kontrolnymi, jak i ich czas trwania, są bardzo zróżnicowane. W jednostkach prowadzących działalność gospodarczą, które dotychczas nie były kontrolowane lub których działalność została znacznie rozbudowana i rozszerzona wykonywane są kontrole podstawowe. W ich trakcie, w sposób kompleksowy, dokonywana jest ocena wpływu poszczególnych procesów technologicznych i powstających zanieczyszczeń na każdy z elementów środowiska. Szczególną uwagę zwraca się na właściwe uregulowania prawne w zakresie gospodarczego korzystania ze środowiska. Drugim rodzajem podejmowanych działań są kontrole sprawdzające. Realizowane one są w zakładach, które już wcześniej były kontrolowane. Sprawdzeniu podlega przede wszystkim wykonanie zaleceń, zarządzeń pokontrolnych i obowiązków nałożonych decyzjami administracyjnymi na poszczególne podmioty we wcześniejszym okresie. Przy tego typu kontrolach najczęściej pobierane są próby zanieczyszczeń wprowadzanych do środowiska. Kolejnym rodzajem działań są kontrole interwencyjne, które z założenia dotyczą skarg i zażaleń wpływających do Inspektoratu w sprawie naruszeń zasad gospodarczego korzystania ze środowiska przez różne jednostki organizacyjne.
W 1999 roku przeprowadzono ogółem 392 kontrole w 345 podmiotach gospodarczych. Spośród zrealizowanych kontroli 75 było podstawowych, 239 sprawdzających i 78 interwencyjnych.
Jednym z podstawowych celów kontroli realizowanych przez WIOŚ było ograniczenie uciążliwości największych źródeł zanieczyszczeń.
Od 1990 roku funkcjonuje w resorcie ochrony środowiska lista zakładów najbardziej uciążliwych w skali kraju. Wykaz początkowo zawierał 80 przedsiębiorstw i dlatego potocznie został nazwany "Listą 80". W granicach województwa świętokrzyskiego znajdują się 3 jednostki, które zostały umieszczone na "Liście": Cementownia "Nowiny" S.A. w Sitkówce ( gm. Sitkówka - Nowiny ), Kopalnia Siarki "Grzybów" w Rzędowie ( gm. Tuczępy) i Elektrownia im. Tadeusza Kościuszki S.A. w Połańcu ( gm. Połaniec ).